ABD'den Rusya'ya yeni yaptırımlar

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya'ya yönelik mevcut yaptırımların etkinliğini korumak amacıyla 7 kişi, 8 şirket ve 2 geminin yaptırım listesine eklendiğini duyurdu

ABD'den Rusya'ya yeni yaptırımlar

ABD yönetimi, Rusya'nın Ukrayna ve Kırım'daki  eylemleri nedeniyle 7 kişi, 8 kuruluş ve 2 gemi hakkında yaptırım kararı aldı.  ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisinden (OFAC)  yapılan yazılı açıklamaya göre, Rusya'ya yönelik mevcut yaptırımların etkinliğini  korumak amacıyla 7 kişi, 8 şirket ve 2 gemi yaptırım listesine eklendi.

Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya yönelik yaptırımlarını uzattığını  duyurmasından bir gün sonra yapılan açıklamada, kararın mevcut yaptırımları delme  girişimlerine karşı alındığı bildirildi.

OFAC Direktör Vekili John Smith, konuya ilişkin açıklamasında, "Karar,  Rusya'nın Kırım'daki yasa dışı işgaline ve Ukrayna'da devam eden  saldırganlıklarına cevap niteliği taşıyor. Yaptırımlar, Kırım işgalinin  maliyetini sürdürmeyi ve Ukrayna'da şiddeti ve istikrarsızlığı destekleyenlerin  faaliyetlerini hedef alarak, Rusya'nın üzerindeki baskının artırılmasını  hedefliyor." ifadelerini kullandı.

Açıklamada, Yevgeniy Prigozhin adlı Rus vatandaşının listeye Rusya  hükümetindeki üst düzey yetkililere finansal, materyal veya teknolojik destek  verdiği gerekçesiyle eklendiği bildirildi. Kirill Kovalchuk, Dmitri Lebedev,  Dmitri Mansurov, Mikhail Klishin, Oleg Minaev ve Mikhail Dedov adlı şahıslar ise  hali hazırda kara listede bulunan Bank Rossiya, ABR Management ile Sobinbank'a  destek verdikleri için yaptırım listesine alındı.

Yaptırım listesine eklenen 8 kuruluşun isimleri ise şöyle:

"Institut Stroiproekt, Karst OOO, Crimean Railway, Crimean Ports,  Transpetrochart Co Ltd, Trans-Flot JSC, Solid Ltd., LLC RusChemTrade, OJSC  Sovfracht."

Bu arada, Trans-Flot JSC'in “Marshal Zhukov” ve “Stalingrad” adlı iki  gemisi  de yaptırım listesine alındı.

ABD Hazine Bakanlığı, daha önce yaptırım listesine aldığı Rusya Tarım  Bankası and Novatek tarafından kontrol edilen 26 iştiraki tespit ettiğini  bildirdi.

- Ege Haber
YORUM EKLE
EURO

DOLAR

BİST

ALTIN

°  
banner486
HABERLER