AB'den Ürdün'e 280 milyon avro kredi

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "AB, Ürdün'e 280 milyon avro uygun koşullu kredi verecek." dedi.

AB'den Ürdün'e 280 milyon avro kredi

Mogherini ve  Ürdün Dışişleri Bakanı Eyman es-Safadi, 12. AB-Ürdün  Ortaklık Konseyi için bir araya geldikten sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

AB ile Ürdün'ün bölgede ortak çıkarları olduğunu belirten Mogherini,  ikili ilişkilerin sağlam bir zeminde "mükemmel" şekilde sürdüğünü vurguladı.

Mogherini, AB'nin Ürdün'e bölgede krizin etkilerini bertaraf etmek  için 280 milyon avro uygun koşullu kredi vereceğini açıkladı.

Suriye'nin güneybatısında ABD, Rusya ve Ürdün'ün girişimiyle sağlanan  ateşkesi de ele aldıklarını bildiren Mogherini, AB'nin bu konuda ne  yapabileceğini ve Cenevre görüşmelerinin önemini konuştuklarını aktardı.

Mogherini, Ortadoğu Barış Süreci'nin tekrar başlatılması gerektiği  konusunda Ürdün ile mutabık olduklarının altını çizerek "AB ve Ürdün,  İsrail-Filistin sorununun iki devletli çözümünü destekliyor." diye konuştu.

Ürdün Dışişleri Bakanı Safadi, AB'nin sağlayacağı kredinin bölgesel  krizlerin Ürdün bütçesi üzerindeki olumsuz etkisini bertaraf etme konusunda  yardımcı olacağını söyledi. Ürdün nüfusunun yüzde 20'sinin Suriyeli  sığınmacılardan oluştuğunu anımsatan Safadi, AB yardımının Suriyeli sığınmacılara  da katkı sağlayacağını ifade etti.

Safadi, Suriye'deki savaşın askeri yollarla çözülemeyeceğine işaret  ederek "Suriye'nin egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını koruyacak  siyasi çözüm gerekiyor." diye konuştu.

AB ile Ürdün'ün bölgede barış ve istikrarın sağlanması için benzer  bakış açılarına sahip olduğuna dikkati çeken Safadi, "Daha fazla iş birliği için  köprüler inşa etmek gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Safadi, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krizin Kuveyt'in  arabuluculuğunda ve Körfez İşbirliği Konseyi bağlamında çözülmesi gerektiğini  kaydetti.

YORUM EKLE