17 Aralık 2016 Cumartesi 21:47
AB'den Kayseri'deki saldırıya kınama

Avrupa Birliği (AB), Kayseri'de askerleri taşıyan halk  otobüsüne patlayıcı yüklü araçla yapılan terör saldırısını şiddetle kınadı. 

AB Dış Eylem Servisi (EEAS), AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası  Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin Kayseri'de askerleri taşıyan otobüse  yönelik terör saldırısı sonrasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu telefonla  aradığını ve başsağlığı dilediğini açıkladı.

banner505
Açıklamada, AB'nin Kayseri'de gerçekleştirilen terör eylemini şiddetle  kınadığı, PKK ve uzantısı TAK'ın AB’nin terör örgütleri listesinde yer aldığı  kaydedildi.

Terörle mücadele alanında AB-Türkiye işbirliğinin devam ettiği  belirtilen açıklamada, Mogherini ve Bakan Çavuşoğlu’nun görüşmede uzun bir  şekilde Suriye'deki durumu değerlendirdiği, karşılıklı olarak diyalog  kanallarının açık tutulmasında mutabık kalındığı ifade edildi.

Açıklamada, AB Komisyonu İnsani Yardım ve Krizlerden Sorumlu Üyesi  Christos Stylianides’in bugün Türkiye’deki bir sığınmacı kampını ziyaret ettiği  de kaydedildi.