EkonomiGündem

Dikkat! O Borçlar İçin Yapılandırma Geliyor Son Gün 31 Ağustos

Borcu olan vatandaşları ilgilendiriyor. Yapılandırma geliyor son tarih 31 Ağustos. Faiz ve taksit avantajı sunuluyor. Borcunu avantajlı koşullar ve ikişer aylık periyotlarla ödemek isteyen vatandaşlar için yapılandırma geliyor. Çok sayıda kişiyi ilgilendiren yapılandırmanın detayları haberimizde…

Resmi Gazetede yayımlanan ve yürürlüğe giren 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu kamuya borcu olan vatandaşlar için yapılandırma başvuruları için 31 Ağustos son. İlk taksitler 1 Kasım’a kadar ödenecek. Çok sayıda borçlu vatandaşı ilgilendiren yapılandırma ile vatandaşlara borçlarını yapılandırmak için olanak sağlanıyor. Kanun Nisan ayı ve öncesi dönemlere ait borçları kapsıyor.

Hangi Borçları Kapsıyor?

Son başvuru tarihi 31 Ağustos olan borçlar şu şekilde sıralandı;

Sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, İşsizlik Sigortası primleri,
30 Nisan ve öncesi işlenen fiillere ilişkin (trafik gibi) idari para cezaları,
İş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları,
Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası hâlinde doğan alacaklar,
İsteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri, öğrenci kredileri gibi birçok borç, yapılandırma kapsamında değerlendiriliyor.
Yapılandırma kanunundan faydalanan vatandaşlar borçlarını ikişer aylık periyotlarla, vade farkını ödemek sureti ile 6, 9, 12, 18 taksit seçeneği ile ödeyebiliyor. İsteyen vatandaşlar için 18 ay taksit seçeneğini tercih eden bir vatandaş, borcunu 36 ayda ödeme imkanına kavuşuyor.