Sağlık

Dikkat! Kışın bu yiyecekleri yemeyin

Kışın mevsimi olmayan meyve ve sebzeleri tüketmek sağığınızı riske atıyor. Vatandaşların mevsimi olmayan yiyecekleri kışın tüketmesi sağlığı riske atarken dikkat etmeniz gereken 6 yiyeceği sizler için derledik. İşte o yiyecekler...

Kış aylarında hastalıklardan korunmak istiyorsanız bu yiyeceklere dikkat etmelisiniz. Mevsimine göre beslenmek insan sağlığı açısından çok önemli. Peki kışın hangi yiyeceklere dikkat etmeliyiz? İşte detaylar…

5 YİYECEĞE DİKKAT
Evet, kışın domates, salatalık, patlıcan, karpuz, kavun gibi yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Peki ya diğerleri? İşte kışın beslenmenizden çıkarmanız gereken 5 yiyecek daha…

KUŞKONMAZ
Kuşkonmaz yemek için en iyi zaman mevsimi olan ilkbahardır. Kış mevsiminde tüketilen kuşkonmazın tadı ve dokusu farklıdır, vitaminler açısından da kayıplar gösterir. Kış döneminde Peru veya Çin’den sevkiyatı yapılan kuşkonmaz, ithalat sırasında daha az besleyici hale gelir.

PAKETLENMİŞ YEŞİLLİKLER
Torbalı yeşillikler, tüketilmeyi kolay ve hızlı hale getirmek için önceden yıkanır ve doğranır . Ön yıkama, yeşilliklerin liflerine zarar verebilir ve içlerindeki vitamin kaybına yol açabilir. İlkbaharla birlikte sofranızda taze otlara, yeşilliklere yer vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

ÇİLEK VE BÖĞÜRTLEN
Yüksek miktarda C vitamini içeren çilek, tatlı aromasıyla en sevilen meyvelerin başında gelir. Yaban mersini ise cilt kanserini önlemeye ve beyin aktivitesini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ancak bu iki meyvelerin etkilerinden tam olarak faydalanmak istiyorsanız kesinlikle mevsiminde tüketmelisiniz. Kış mevsiminde tüketilen bu meyvelerin besin değeri düşüktür.

MISIR
Kışın da market ve pazar tezgahlarında görebileceğiniz mısır, ne yazık ki düşündüğünüz kadar taze olmaz. Lezzetli bir süt mısır yemek istiyorsanız kesinlikle mevsimini beklemelisiniz.

ŞEKER
Şeker, özellikle kış aylarında depresif haline teşvik edebilir. Şeker tüketimi, vücuttaki iltihaplanma süreçlerini tetikleyebilir ve dopamin salınımını azaltır. Kış mevsimi zaten kasvetlidir, bir de şeker tüketimini artırarak kendinizi daha fazla depresyone sürüklemeyin!

KIRMIZI ET
İyi bir protein kaynağı olan kırmızı et, kasları ve metabolizmayı güçlendirmeye yardımcı olur. Ancak kırmızı eti sık tüketmek boğazda mukus konsantrasyonuna neden olabilir. Bu sebeple kış mevsiminde kırmızı et tüketmek yerine balık veya tavuk yemeyi tercih edebilirsiniz.