Gündem

Dikkat Çeken Covid-19 Açıklaması: Amacı Bizi Öldürmek Değil

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü corona virüsü hakkında açıklamalarda bulundu. Özlü açıklamalarında virüsün amacının bizi öldürmek olmadığını belirtti ve biz ölürsek virüslerin de öleceğini vurguladı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü sosyal medya hesabından çok önemli açıklamalarda bulundu. Özlü açıklamalarında virüse ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve virüslerin yaşama, çoğalma ve mutasyon biçimlerine ilişkin bilgiler paylaştı.

TEVFİK ÖZLÜ’NÜN AÇIKLAMALARI

Açıklamalarında virüsün amacının bizi öldürmek olmadığını belirten Tevfik Özlü biz ölürsek virüslerin de öleceğini vurguladı. Konu ile ilgili olarak Tevfik Özlü’nün açıklamaları şöyle oldu:

Virüsün amacı bizi öldürmek değildir. Çünkü biz ölürsek, taşıdığımız virüsler de ölür. Virüs yaşam döngüsünü sürdürmek, yeni duyarlı hücreler bulup onların alt yapısını kullanarak çoğalmak için gerekli enerji ve ortamı, canlı hücreye girip, organellerini kullanarak bulur.

“ÖLÜM, BU DÖNEMDE ORTAYA ÇIKAR”

‘Virüs yaşayabilmek, çoğalabilmek için hücredeki yaşamın devamına muhtaçtır. Dolayısıyla, virüsün hücreyi ve canlıyı öldürmesi, aleyhine bir durumdur. Giderek daha fazla hücreyi işgal ederek bizimle birlikte yaşamak ister. Virüsün giderek daha fazla hücreyi işgal etmesiyle bağışıklık sistemimiz devreye girer. Virüsün işgal ettiği hücrelerimize saldırarak virüsü ve enfeksiyonu durdurmaya çalışır. Bu çaba, zamanla kontrolden çıkıp terminatör işlevine dönüşerek, bize zarar vermeye başlar. Ölüm, bu dönemde ortaya çıkar. Yani, virüsü öldüreyim derken, bağışıklık sistemimiz bizi öldürür. Bu aşamada bağışıklık sistemimizi ilaçlarla baskılayarak yaşamaya, kendimizi bağışıklık sistemimizden korumaya çalışırız.

“BİZİMLE YAŞAMLARINI SÜRDÜREN ÇOK SAYIDA VİRÜS VARDIR”

Covid-19 virüsüyle enfekte olanların bazılarının hiç semptom vermeden enfeksiyonu geçirirken, diğer bazılarının hafif, orta ya da çok ağır tabloda seyretmesi; bazılarında ölümcül olması da, muhtemelen bağışıklık sisteminin verdiği tepkilerin farklılığıyla ilişkilidir. Virüs, doğrudan olmasa da bu süreci tetikleyerek ölümümüze sebep olur. Zamanla virüsler bu tür yıkıcı süreçleri tetiklemeden organizmada yaşamayı öğrenirler, yani mutasyon geçirirler. Sürekli veya mevsimsel döngü ile bizimle yaşamlarını sürdüren çok sayıda virüs vardır.

“UYUMLU BİR YAŞAM BİÇİMİ GELİŞTİRİLMELİ”

Mutasyonlar, bir amaca dönük planlı değişimler olmayıp, rastlantısal olarak ortaya çıkar. Hayatta kalmasına yarayacak yönde mutasyona uğrayan virüsler, diğerlerinin arasından seçilerek öne çıkar. Koca dinozorların yok olduğu dünyamızda, virüsler, sahip oldukları bu sürekli değişim özellikleriyle varlıklarını sürdürmeyi ve değişen yaşam koşullarına uyumu başarmışlardır. Sonuç: virüsler, içinde yaşadıkları canlıyı öldürmeden, simbiyotik bir yaşam sürmeyi öğrenerek hayatta kalabiliyorsa; biz de yerküremize ve diğer canlılara zarar vermeden, doğayla uyumlu bir yaşam biçimi geliştirerek hayatta kalabiliriz. Bunu virüslerden öğrenmeliyiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu