Eğitim

DGS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı! Kayıt işlemleri ne zaman yapılacak?

Önlisans mezunu binlerce öğrenci lisansa tamamlama yapmak için bu sene yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) katılım sağladılar. ÖSYM tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre DGS sonuçları belli oldu. Peki, sınav sonuçlarını öğrenen adaylar kayıt işlemlerini ne zaman yapabilecekler?

ÖSYM resmi internet sayfası üzerinden DGS sonuçlarını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre adaylar bugün saat 14.00’ten itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirler.

Kayıt işlemleri nasıl yapılacak?

Bir yükseköğretim programını kazanan adayların kayıt işlemleri ilgili üniversite tarafından 17-24 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

E-kayıt yaptırmak isteyen adaylar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının e-devlet kapısı üzerinden sunduğu “Üniversite E-Kayıt” uygulamasını tıklayarak, https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresi üzerinden 17-22 Eylül 2021 saat 23:59’a kadar elektronik kayıt işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.

Elektronik kayıt yapan adayların, ders kayıt işlemlerinde sorun yaşamamaları için e-kayıt işlemlerinin başarıyla gerçekleştirildiğine dair yazıyı ekranda görmeleri gerekmektedir.

E-kayıt işlemlerini başarıyla tamamlayan adayların, yerleştirildikleri üniversitelerin web sitelerinde duyurulacak olan tarihlerde yapılacak ders kayıt işlemleri için üniversitelerine giderek kendilerinden istenen belgeleri yetkililere sunmaları gerekmektedir.

Kayıt için adayların, yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu Üniversiteye süresi içinde başvurmaları gerekmektedir.