EğitimPolitika

DGS tercihleri bugün başladı! DGS tercih ekranına nasıl ulaşılır?

Öğrencilerin büyük merakla beklediği DGS tercihleri bugün başladı. 2 Ekim 2020'ye kadar devam edecek tercihler nasıl yapılacak? İşte detaylar

Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun olan yüz binlerce öğrencinin merakla beklediği DGS tercih dönemi bugün başladı. Eğitimlerini 4 yıllık fakültelerde devam ettirmek isteyen öğrencilerin DGS tercihlerini nasıl yapacakları ise merak konusu. DGS tercih ekranı ve AİS üzerinden nasıl tercih yapılır? İşte detaylar.

2020 DGS TERCİHLERİ NASIL VE NEREDEN YAPILIR, DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN SONA ERECEK?

2020 DGS tercih işlemleri, 25 Eylül-02 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. DGS tercihleri, 02 Ekim 2020 tarihinde saat 23:59’da sona erecektir. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak elektronik ortamda yapacaklardır.

DGS TERCİH KLAVUZU YAYINLANDI MI?

DGS tercih kılavuzu ile beraber adayların merak ettiği birçok konu da netlik kazandı. Öyle ki, 2020 DGS tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayınlandı. Peki, DGS tercih kılavuzu nasıl ve nereden görüntülenir?

DGS tercih kılavuzuna buradan ulaşılabiliyor. 

DGS tercih bilgileri ve tabloları 

DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yürütülecektir. Bu metin, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile ilgili olarak yerleştirme esaslarını kapsamaktadır. Yerleştirme işleminde bu bilgiler ile birlikte, 2020-DGS Başvuru Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallar uygulanacaktır. Adayların tercihlerini yapmadan önce ilgili kılavuzu dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.

Tercih işlemleri 25 Eylül-2 Ekim 2020 tarihleri arasında olacaktır. Adaylar, tercihlerini bireysel olarak İnternet aracılığıyla elektronik ortamda yapacaklardır. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan Tablolardan yararlanmaları gerekmektedir.

Hangi ön lisans programlarından mezun olacak/olan adayların hangi lisans programlarını tercih edebilecekleri Tablo-2’de verilmiştir. Tablo-2 üç bölümden oluşmaktadır. Tercihlerin doğru olarak yapılabilmesi için önce Tablo-2’nin tüm bölümlerinin dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Açık öğretim lisans programlarına yerleştirme yapılabilmesi için bu programların da tercih listesinde yer alması zorunludur. Adayların, tercihlerini sadece bu tablolarda verilen ilgili alanları göz önünde tutarak Tablo1’deki lisans programlarından yapmaları gerekmektedir. Tablo-2’nin bölümlerinde mezun olunacak/olunan ön lisans alanı bulunarak hangi alanlardaki lisans programlarının tercih edilebileceği belirlenecektir. Bunun dışındaki alanlardan yapılacak tercihler geçersizdir.

Tercih süresi içinde tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali vb. değişiklik taleplerini içeren dilekçelere işlem yapılmayacaktır.

Yüz binlerce öğrencinin merakla beklediği DGS tercih klavuzu ve başvuru şartları yayınlandı.