Gündem

Dezenfektan yüzünden 3 kişi öldü, 3 kişi yoğun bakımda!

Corona virüsü salgını nedeniye tüm dünyada hijyen ürünleri ve dezenfektan kullanımı arttı. Ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) dezenfektan ile ilgili korkunç olaylar yaşandı. Ülkede dezenfektan içen 3 kişi hayatını kaybederken, 3 kişi de yoğun bakımda.

Milyonlarca insanın enfekte olmasına neden olan corona virüsü salgını nedeniyle tüm dünyada dezenfektan kullanımı arttı. Ancak dezenfektanı yanlış kullanmak telefi edilmesi imkansız zararlara yol açabiliyor. ABD’nin New Mexico eyaletinde el dezenfektanı içen 3 kişi hayatını kaybederken, 3 kişide yoğun bakıma kaldırıldı.

Kullananların alkol bağımlılığı ile ilişkisi var

Metanol zehirlenmesi yaşayan kişiler hakkında açıklama yapan sağlık dairesi, “Yedisinin de metanol içeren el dezenfektanı içtiklerini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Bu kişilerin alkol bağımlılığı ile ilişkili olduğu ortaya çıktı.

ABD’da salgın öncesi dezenfektanın alkol içerdiği için tüketilmesi ve yangın çıkarmak için kullanılmasını önlemek için hapishanelerde kullanımı yasaktı. Ancak salgın sonrası bu yasak esnetildi.