Ekonomi

Devletten kiracılara 960 TL destek! Başvurular e-Devlet üzerinden

Dar gelirli vatandaşlara devlet destekleri devam ediyor. Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başvuruda bulunan vatandaşlara kira yardımı yapılıyor. 960 TL’ye kadar olan destekten faydalanmak isteyenler başvurularını nasıl yapacaklarını merak ediyorlar. İşte kira yardımı ile ilgili önemli bilgiler

Türkiye’de corona virüsü salgını desteklerinin yanında dar gelirli vatandaşlara sosyal yardım destekleri devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kiralarını ödemekte zorlanan ve gerekli şartları taşıyan vatandaşlara, incelemeler sonucunda 960 TL’ye varan kira destekleri veriliyor. Barınma ihtiyacı kapsamında yardım almak isteyen vatandaşların öncelikle başvuruda bulunması gerekiyor. Peki, kira yardımından faydalanabilmek için başvurular nereye yapılacak?

Başvurular nasıl yapılacak?

Kira yardımı almak isteyen vatandaşların başvurularını Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ‘na yapmaları gerekiyor. Ayrıca vatandaşlar, e-Devlet üzerinden de kira yardımı başvurusunda bulunabilirler. e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaraları ve şifre bilgileri ile giriş yaptıktan sonra “Uygulamaya Git” sekmesine tıklamanız gerekiyor.

Kira yardımına başvuruda bulunmak için tıklayınız.

KİRA YARDIMI YAPAN KURULUŞLAR

Maddi anlamda sıkıntı yaşayan ailelerin kira paralarının karşılanması amacı ile pek çok kurum ve kuruluş tarafından kira yardımı verilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler

Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Belediyeler

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyükşehirlerde kiracılara 960 TL’ ye varan kira yardımları yapılmaktadır.)

Sivil Toplum Kuruluşları

Özel Vakıflar ve dernekler

Gönüllü kuruluşlar ya da şahıslar tarafından kira yardımı yapılmaktadır.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

T.C. kimlik fotokopisi

İkametgah belgesi

Gelir belgesi

Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik kağıdı

Kira Yardımı Başvurusu

Kira Yardımı Başvurusu

İlgili Makaleler