Kamu

Devletten ihtiyaç sahibine her ay 837 TL ile 1625 TL arası maaş veriyor! Devletin maaş desteği nasıl alınır? Bu yardım herkese yapılıyor mu? Kimler nakit yardıma başvuru da bulanabilir? Başvuru şartları neler?

Artan ekonomik zorluklardan dolayı devlet tarafından vatandaşa verilen destekler her geçen gün artarak devam ediyor. Devletten ihtiyaç sahibine her ay 837 TL ila 1625 TL arası maaş veriyor! Devletin maaş desteği nasıl alınır? Bu yardım herkese yapılıyor mu? Birden fazla kişinin yararlanabileceği bu yardımlarla ilgili tüm detaylar haberimizde…

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen destekler her geçen artarak devam ediyor. Yüzlerce kişinin faydalanabileceği aylık 837 TL ile 1625 TL nakit para yardımı ile ilgili tüm detaylar haberimizde… Devletten ihtiyaç sahibine her ay 837 TL ila 1625 TL arası maaş veriyor! Devletin maaş desteği nasıl alınır? Bu yardım herkese yapılıyor mu? Kimler nakit yardıma başvuru da bulanabilir? Başvuru şartları neler?

DEVLETİN SOSYAL YARDIMLARI NELER?

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeni ile girilen pandemi döneminde devlet işsiz kalan, salgından dolayı çalışamayan ve maddi olarak yeterli geliri elde edemeyen tüm vatandaşlara nakit yardım desteği vermeye başladı. 2002 yılında yapılan sosyal yardım oranı sadece yüzde 4 iken 2020 yılında yapılan sosyal yardım desteği 3,4 milyon haneye ulaşarak toplamda yüzde 43’e yükseldi.

DEVLETİN YAPTIĞI YARDIMLAR NELER?

Evde Bakım Parası:

Devlet tarafından engelli ya da engelli yakını olan bireylere her aya 1519 TL yardım desteği sağlanırken verilen ücret Temmuz ayında 1625 TL’ ye kadar çıktı.

65 Yaş Üstü Yardımı:

Devlet 65 yaş üstü her vatandaşa 672 TL para yardımı sunarken Temmuz ayında bu yardımı 699 TL’ye kadar çıkardı. Başvuru gerektirmeyen zam 65 yaş üstü herkeste otomatik olarak yapılacak.

Engelli Maaşı:

Engeli yüzde 40 ve üzeri olan engelli vatandaşlara 558 TL ile 837 TL arasında maaş veriliyor.

Eğitim Yardımı:

Devlet eğitim yardımı olarak geliri düşük olan ailelere 35 ile 65 TL arasında aylık ödeme yapıyor. Bu yardımlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı desteği ile veriler. Yardım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na başvurularak alınıyor.

GSS Prim Yardımı:

Ülke içinde her hane başına ortalama olarak kişi başı 981 TL gelirin altına sahip olan her vatandaşa GSS (Genel sağlık sigortası primi) ödemesi yapılmaktadır.

Yeni Doğan Çocuklara Maddi Yardım:

Yeni doğum yapmış olan kişilere aileye katkıda bulunabilmek adına devlet tarafından ücret ödenmektedir. İlk çocuk için 300, ikinci için 400 üç ve sonrası için 600 TL’lik ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme yani doğduğunda sadece bir kereliğine verilmektedir.

VERİLEN SOSYAL YARDIMLAR

Diğer sosyal yardımlar yine maddi olarak yetersiz, ihtiyaç sahip vatandaşlara veriliyor. Asker, şehit ve gazi ailelerine öncelik tanınmak üzere dul ve yetimlere her ay düzenli olarak maddi yardım yapılmaktadır.

Asker yardımı:

Askerlere yapılan yardımlarda gelir seviyesi düşük olan ailelere 2 ayda bir olmak üzere 550 TL para yardımı yapılırken evli olan askerler de ise eşine ödeme yapılmaktadır.
Devlet geliri düşük olan asker çocuklarına da aylık kişi başı 100 TL para yardımı sağlamakta. Öksüz ya da yetim olan çocuklar ise 2 ayda bir olacak şeklide devletten 200 TL para yardımı almakta.

Silikozis Hastalığı Para Yardımı

Silikozis hastası olanlar da düzenli olarak devletten aylık nakit yardımı almaktadır. 1160 TL ve 1500 TL arasında değişiklik gösteren miktarlarda maaş desteği alabilmek için bazı kriterlere sahip olmak gerekir. Kriterler aşağıda yer alan kriterlerdir.
• Çalışamıyor olmak
• Herhangi bir kurumdan herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmamak
• Hane içerisinde yaşayan tüm kişilerin net gelirlerinin 701,32 TL’nin altında olması gerekir.