Ekonomi

Devletten Annelere 300 Lira, 400 Lira ve 600 Lira Ödeme

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk annelere verilen 300 lira, 400 lira ve 600 lira destek hakkında detayları belirtti.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk sosyal medya üzerinden annelere doğum yardımı hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk açıklamalarında yeni doğum yapan annelere yapılan tek seferlik ödemeler 5 yılda 4 milyon 626 bin haneye ulaştığını ifade etti. Ayrıca doğum yardımları birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL, 3 ve daha sonraki bebekler için ise 600 lira şeklinde yapılıyor. Bu destek ödemeleri başvuru yapan annelere gelir durumuna bakılmaksızın veriliyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının aile yardımları kapsamındaki çocuklu doğum yardımında; dünyaya gelen 0 ile 2 yaş aralığındaki çocukların beslenme ve bakım ihtiyaçlarını desteklenmesine yönelik olarak annesine anne, babaya ya da kanuni temsilciye ödeniyor.

FORM BİLGİLERİ DOLDURULACAK

15 Mayıs 2015 tarihinde sonra gerçekleştiren canlı doğumlarda gerekli olan başvurular için T.C. kimlik kartı ile sosyal güvenlik kurumunun daha önce hazırlamış olduğu başvuru formunun bilgilerini doldurması yeterli olmaktadır.

Ödemeler bireysel bazlıdır ve tek seferliktir. 1. çocuk için 300 lira, 2 çocuk için 400 lira, 3 çocuk için 600 lira şeklinde ödemeler yapılmaktadır.

AYLIK 45 LİRA ÖDEME

Bununla birlikte sosyal güvencesi olmayan ve ihtiyaç sahibi olan sağlık kontrolü ile hamilelik süresince sağlık kontrolüne gitmeleri ve doğumu hastanede yapmaları şartıyla 18 yaş üstü aile bireylerine tek seferlik 100 lira destek ödemesi de yapılacak. Ayrıca şartlı lohusalık için doğumu takip eden sonraki 2 ay boyunca aylık 45 lira hamilelik boyunca ise çocuklar için aylık 45 lira toplu ödeme yapılıyor. Bu ödeme 12 aylık lohusalık ödemesi olarak gerçekleştiriliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler