Gündem

Devlet vatandaşlara müjdeyi verdi: 6 Bin lira destek açıklaması yapıldı!

Corona virüsü pandemisi sürecinde devlet pek çok destek duyurusunda bulunmuştu. Vatandaşlara yeni destek müjdesi verildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli koyun ve keçi yetiştiricilerine verilen desteklerin arttırılacağını bildirdi. Buna göre, çoban istihdamı desteği 6 Bin TL’ye yükseltildi.

Küçükbaş hayvan yetiştiricilerine güzel haber verildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yapılan destek ödemelerinin arttırılacağını duyurdu.

Yapılan açıklamalarda şu ifadeler kullanıldı:

Bildiğiniz üzere geçen yıl anaç koyun desteğini yüzde 20 artışla 30 liraya, anaç keçi desteğini de yüzde 40 artışla 35 liraya yükselttiğimizin müjdesini küçükbaş hayvancılığın merkezi konumu olan Mersin’den vermiştik. Bugün yine Mersin’den sürü büyütme ve yenileme desteğini yüzde 25 artırarak 125 liraya, çoban istihdamı desteğini de yüzde 20 artırarak 6 bin liraya yükselttiğimizin müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sürü yöneticisi istihdam desteği

Çoban istihdam desteğihayvan sahiplerinin sürü yöneticisi istihdam etmeleri karşılığında devlet tarafından yapılan hibelerdir.

Başvuru şartları nelerdir?

Çoban istihdam ve sürü yöneticisi desteği 250 ve üzerinde küçükbaş koyun ve keçi hayvanı olanlara verilmektedir. Şartlar şunlardır;

Çobanın hayvan çiftliğinde çalışıyor olması şartı vardır.

Desteklemeden faydalanmak isteyen çiftçilerimizin başvuru süresi içinde TÜRKVET’te yapılan kontrollerde en az 250 baş anaç küçükbaş hayvanının bulunması gerekir.

Çobana ait o yıl içindeki SGK primleri, SGK tescili olan çiftlik üzerinden kesintisiz olarak en az 5 ay süre ile işletme sahibi veya çoban tarafından yatırılma geçmişi olması gerekir

Çobanların, sürü yetiştiriciliği eğitimi almış ve sertifikalarının olması gerekir.