GündemKamu

Devlet memuru olmak isteyenler dikkat! Kamuya yeni kriter geliyor

Türkiye’de binlerce vatandaş kamuda çalışmak istiyor. Ancak kamuda çalışmak isteyenler için yeni kriterlerin belirleneceği iddia edildi. Buna göre eğer kamu için hazırlanan yasa tasarısı onaylanırsa kamuya alınacak kişilerin artık kayınvalide ve kayınpederleri de soruşturulacak.

Kamuda çalışmak isteyen vatandaşları ilgilendiren çok önemli bir gelişme yaşandı. İddialara göre, bu hafta kamuda işe girecekler için güvenlik kriterlerini belirleyecek yeni bir yasa çalışması Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşınacak. Meclis İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen yasa tasarısı eğer TBMM’de de onaylanırsa bundan sonra kamuya alımlarda kişilerin artık kayınvalide ve kayınpederleri de soruşturulacak.

Habertürk’ten Kübra Par’ın yazısında şu ifadeler kullanıldı:

Kamuda işe girecekler için güvenlik kriterlerini belirleyecek yeni bir yasa çalışması var Meclis gündeminde. Geçen sene fişleme tartışmalarına neden olduğu için ertelenmişti.

Çeşitli revizyonlardan sonra şimdi o teklif Meclis İçişleri Komisyonu’nda kabul edilmiş. Nuray Babacan’ın yazdığına göre, yasalaşırsa artık kamuya alınacak kişilerin kayınvalide ve kayınpederleri de soruşturulacakmış.
Bu düzenleme bana damatları, kayınpederleri, kardeşleri veya diğer yakın akrabaları FETÖ’cü çıkınca tartışmalara konu olan kimi siyasetçilerin durumunu hatırlattı.

Bülent Arınç, Şaban Dişli gibi sembolik isimler söz konusu olduğunda AK Partililer ısrarla “suçun şahsiliği” ilkesini savunmuştu. Doğrusu da buydu…

Ama şimdi buna rağmen Güvenlik Soruşturması yasasındaki ‘dünür’ kriterine destek veririlerse bu büyük bir çelişki olmaz mı?

Siyasetçiye gelince “Suçun şahsiliği”, bürokrata gelince “Güvenlik önceliği” demek hiç adaletli gelmiyor bana açıkçası…