Kamu

Devlet kadınlara 650 TL ödeme yapıyor! PTT’den alınıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı zor durumdaki vatandaşların ekonomik mağduriyet yaşamamaları için çeşitli destek ödemeleri yapıyor. Bu kapsamda eşi vefat eden kadınlara ölüm aylığı bağlanıyor. İki ayda bir 650 TL olarak yapılan ödemeler PTT’den T.C. kimlik numarası ile alınabiliyor. İşte devletin kadınlara yaptığı ödeme hakkındaki detaylar…

Hükümet sadece olağan üstü hallerde değil normal zamanlarda da vatandaşlara çeşitli destek ödemeleri yapılıyor. Özellikle kadınların ekonomik olarak mağduriyet yaşamaması için çeşitli nakdi yardımlar mevcut. Bu kapsamda eşi vefat eden kadınlara bağlanan ölüm maaşı da bu yardımlardan biri. Ancak bu yardımdan faydalanmak isteyen kadınların bazı şartları taşıması gerekiyor.

Buna göre ölüm aylığı, eşi vefat etmiş kadınlara yapılan yardımdan, sosyal güvencesi olmayan, fakir ve muhtaç durumda bulunan ayrıca resmi nikahlı eşini kaybetmiş olanlara bağlanıyor.

Ödemeden nasıl faydalanılır?

Kadınlara yapılan destek ödemesinden faydalanmak isteyenlerin ikamet ettiği il/ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvuruda bulunması gerekiyor. Ödemeler PTT aracılığı ile T.C. kimlikler ile aylık 325 lira olmak üzere iki aylık 650 TL nakit ödemesi olarak yapılıyor.