EkonomiKamu

Devlet işçilere Ramazan Bayramı öncesi ikramiye ödemesi yapacak!

Binlerce işçiyi ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Kamu kurumlarına bağlı olarak çalışan işçilerin tediye ödeme tarihleri belli oldu. Buna göre bu sene Ramazan Bayramı öncesi işçilere ikramiye ödemesi yapılacak. Devlet tarafından yapılacak ödemeler hakkında detaylar haberimizde…

Türkiye’de kamu kurumları bünyesinde çalışan işçilere her sene tediye ödemeleri yapılıyor. Yılda 4 kez olmak üzere yapılan ödemelerin birincisi bu sene 29 Ocak 2021 tarihinde yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk birinci tediye ödemeleri hakkında, “700 bini aşkın kamu işçimizin ilave tediyeleri 29 ocak itibari ile hesaplara yatırılıyor.” açıklamasında bulunmuştu. İkinci tediye ödemeleri için ise internet sayfalarında araştırmalar başladı. Peki, ikinci tediye ödemeleri bu sene ne zaman yapılacak?

Tediye ödeme tarihleri nedir?

Bu sene işçilere ikinci tediye ödemeleri Ramazan Bayramı öncesi yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirlenen tarihlere göre işçiler ikinci ikramiye ödemelerini 11 Mayıs 2021 tarihinde alacaklar. Yer altı işlerinde çalışan işçilere yapılan tediye ödemesinin tamamının ise 24 Aralık 2021 tarihinde yapılmasına karar verildi.

Kimler tediye ödemesinden faydalanabilir?

6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içinde olan aşağıdaki kapsama giren kurumlardaki kadrolu kamu işçilerine ilave tediye ödemesi yapılıyor.
Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar,
Kamu iktisadi teşekkülleri,
Genel ve katma bütçeli kurumlar,
Özel bütçeli idareler,
Belediye ve özel idareler “hizmet akdi” ile çalışan işçiler tediye ödemesinden faydalanabilirler.

Ramazan Bayramı ne zaman?

Ramazan Bayramı Arifesi- 12 Mayıs Çarşamba
Ramazan Bayramı 1. Gün- 13 Mayıs Perşembe
Ramazan Bayramı 2. Gün- 14 Mayıs Cuma
Ramazan Bayramı 3. Gün- 15 Mayıs Cumartesi