Genel

Devlet Hastanesinden Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Devletten sağlık raporu alma gerekli doktorlardan muayene olduktan sonra mümkündür. Raporda belirtilen her bir detay için muayene olunması gerekir. Muayene olmadan soru sorma şekliyle rapor verilmesi yasaktır. Raporun ne için alındığı ve hangi sağlık bilgilerini kapsayacağına bağlı olarak uygulanan tetkik ve muayeneler farklılık gösterebilir. Devlet hastanesinden sağlık raporu almak belirli koşullar dışında ücretsiz olarak sağlanır.

Sağlık Raporu Ne İçin İstenir?

Sağlık raporunun istenme sebebi kişinin bedensel ve ruhsal olarak yapmak istediği eyleme bir engel bulunmadığını belgelemektir. Birçok kurum eleman alacağı zaman kişiden sağlık raporu talep eder. Birçok resmi işlem için kişiden sağlık raporu talep edilir. Bu kişinin sağlık açısından elverişli olduğunu gösterir. Sağlık raporu şu işlemler için istenir.

 • Askerlik işlemleri için sağlık raporu istenir. Askerlik zamanı geldiği için Türk Silahlı Kuvvetlerine başvuracak kişilerden önce sağlık raporu istenir. Böylece kişinin sağlık açısından askerliğe elverişli olup olmadığı tespit edilir. Bu kural Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği içerisinde açıkça belirtilir.
 • Lisanslı spor yapacak kişilerin mutlaka sağlık raporu alması istenir. Spor yapılmasına engel bir sağlık probleminin bulunması durumunda kişi spor yapamaz. Aynı zamanda kalp krizi gibi riskleri barındıran birinin sporcu olması mümkün değildir. Bu nedenle kişinin spor yapmasına engel bir sağlık problemi ya da sağlık sorunu riski olunmadığı belgelenmiş olur.
 • Memuriyet yapacak kişiler görevlerine başlamadan önce tam teşekküllü sağlık raporu istenir. Hem beden olarak hem psikolojik olarak sağlık raporunun sunulması beklenir. Kişinin memurluk yapacağı kurumda sağlık açısından sorun teşkil edecek bir sorun olmadığından emin olunur. Aynı zamanda insanlarla iletişim kurmanın önemli olduğu memurluklarda kişinin beden sağlığı kadar ruh sağlığı da önemlidir.
 • Hac işlemleri sırasında gereken belgelerden biri devlet hastanesinden alınan bir sağlık belgesidir. Kişinin bulaşıcı bir hastalığı olup olmadığı diğer yolcular ve hac yapan insanlar açısından hayati risk taşır. Aynı zamanda kişinin yolculuk yapacak kadar sağlıklı olması beklenir. Bu nedenle hac hazırlıkları yapan birinin sağlık muayenesi olması gerekir.
 • Bazı üniversiteler kayıt sırasında öğrencilerden sağlık raporu isteyebilir. Bu sağlık raporunun devlet hastanelerinden alınması önceliklidir. Bunun yanında aile hekimleri aracılığıyla da bu belgesi tahsis etmek mümkündür.
 • Ehliyet alırken istenen belgelerden biri de sağlık raporudur. Bu raporun istenme nedeni sürücü adayının araç kullanırken bir sağlık sorununa maruz kalmayacağından emin olmaktır. Böylece hem sürücü adayının hem de diğer sürücü ve yayaların can sağlığı güvence altına alınmış olunur.

Devletten Nasıl Tam Teşekküllü Rapor Alınır?

Devlet tam teşekküllü raporları randevu aracılığıyla verir. Randevu alma işlemi 182 numaralı çağrı hattını arayarak gerçekleştirilir. Çağrı hattına ulaştıktan sonra belirli bir tarih için randevu verilir. Belirlenen randevu tarihinde gerekli muayene ve tahlil işlemleri yapılır. İstenen tüm tetkikler yapıldıktan sonra fiyat belirlenir. Ne amaçla rapor alındığına bağlı olarak yapılan işlemler değişiklik gösterir. Dolayısıyla devlet hastanesinden sağlık raporu alma ücreti farklılık gösterir.

Kimler Sağlık Raporu İçin Para Ödemez?

Sağlık raporu parası ödemeyecek kişiler sağlık sigortasını kendi başına ödemeyen, başkasının bakmakla yükümlü olduğu ve muhtaç kişilerdir. Bu nedenle sağlık raporu için para ödemeyecek kişiler şu şekilde listelenir.

 • Gaziler ve şehitler
 • Dul ve yetimler
 • Engelliler
 • Öğrenciler

Sağlık Raporu İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Sağlık raporunun gerektirdiği belgeler sağlık raporu için istenir. Bu belgeler olmadan sağlık raporu talep edilemez. Kişinin devlet hastanesinden sağlık raporu alırken beraberinde götürmesi gereken belgeler şu şekildedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • Başvuru belgesi
 • Sağlık taraması sonucu makbuzla ödenecek ücret