GenelPolitikaSpor

DEVA Partisi’den tam kapanma genelgesine eleştiri! ‘Neden sporcular muaf değil?’

DEVA Partisi Gençlik Politikaları Başkanı Doğa Şanlıoğlu, 17 Mayıs’a kadar sürecek olacak kapanma tedbirlerinden muaf tutulanlar arasında tüm sporcuların olmamasını eleştirdi. Muafiyet şartlarının açıkça ve ayrıntılı şekilde düzenlenerek kapsamın genişletilmesi gerektiğini söyledi.

GENELGE AÇIK DEĞİL İDDİASI

Şanlıoğlu eleştirilerine şöyle devam etti;

“Öngörülen sokağa çıkma yasağında Bakanlık tarafından muaf yerler ve kişiler açıklandı fakat yapılan düzenlemeler sebebiyle sporcular yine mağdur oldu. Mağduriyetlerden ilki, Bakanlığın belirlediği şartlarda hangi sporcuların yasaklardan muaf olduğunun belirsiz ve yoruma açık olmasından kaynaklanıyor. Genelge açık bir dille yazılmamış. Bu durum her valilik, spor genel müdürlüğü ve federasyonun kendi yorumuna göre hareket etmesine ve karışıklık doğmasına sebep oluyor.

BİREYSEL SPORCULAR MAĞDUR

Milli sporcular ile profesyonel müsabakalardaki sporcu, yönetici ve diğer görevlilerin kısıtlamalardan muaf tutulmasını eleştiren Doğa Şanlıoğlu, futboldan başka spor dallarının da olduğunu hatırlattı. Yüzme, atletizm gibi spor dallarında Dünya şampiyonlarının statüsünün dahi amatör sporcu olarak geçtiğini hatırlatan Şanlıoğlu, muafiyet uygulamasının amatör sporculara doğru genişletilmesi gerektiğini ve sporcuların da çalışmalarına devam etmesinin zorunluğu olduğunu vurguladı.

Antrenman haklarına da vurgu yapan Şanlıoğlu ”Ayrıca muafiyet listesinde, antrenman yapabilecek sporcular Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezi ve Sporcu Eğitim Merkezi bünyesindeki sporcularla sınırlı tutuluyor. Bu merkezlerin sporcusu olmayanların antrenman yapmaları engelleniyor. Oysa ülkemizde TOHM ve SEM sporcusu olmak yerine kendi kulübüyle çalışmayı seçen birçok üst düzey sporcu bulunuyor. Mağduriyetin giderilmesi için muafiyet kapsamı genişletilmeli; kapanmadan belli bir süre sonra müsabakası bulunan, TOHM veya SEM bünyesinde olmayan sporcular da yasaklardan muaf tutulmalı. Sporcuların kendi kulüplerinin tesislerinde çalışmalarına izin verilmeli.” dedi.