Gündem

Dev Alman şirketi koronavirüs nedeniyle kapandı!

Dev Alman şirketi Alman havayolu şirketi Lufthansa, yan kuruluşu Germanwings Havayolu'nu koronavirüsü vurdu. Koronavirüsü salgını nedeniyle uçuş filosunu küçülten Lufthansa, Germanwings'i kapatarak uçuşlarının durdurulduğunu bildirdi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgını tüm dünyayı tehdit ederken Alman havayolu şirketi Lufthansa’yı da etkiledi. Lufthansa’nın yan kuruluşu Germanwings Havayolu’nu koronavirüsü salgını etkiledi.

ŞİRKET KAPANIYOR
Germanwings Havayolu şirketinin kapatılmasına karar verildiği bildirildi. Söz konusu karar, yeniden yapılanma paketinin bir parçası olarak ilan edildi. Germanwings’in kapatılmasıyla birlikte yaklaşık 2 bin çalışan işsiz kaldı.

Korona krizinden sonra havacılık sektöründe yaşanılan talep düşüşü karşısında grubun 760 uçağından 700 uçağını yere indirerek önlem almasına rağmen krizle baş edebilmek için kapatma kararı alındığı, Lufthansa’nın yan kuruluşları olan diğer havayolu şirketlerinde de tasarruf için önlemler alınacağı açıklandı. Lufthansa’nın borsadaki hisselerin yılbaşından bu yana yarı yarıya düştüğü belirtilirken gelir eksikliği ve işletme maliyetleri ile ücretli biletlerin geri ödenmesi nedeniyle Lufthansa’nın acilen likiditeye ihtiyacı olduğu aktarıldı.

Sendikacılar ve personel temsilcileri Lufthansa’yı korona krizini “kurumsal yeniden yapılandırma” için kullanmakla suçlamıştı. Öte yandan 1996 yılında kurulan Germanwings Havayolları, yıllık 1.8 milyar Euro ciro elde ediyordu. Ucuz fiyatlarıyla yolcu taşıyan şirketin yıllık 16 milyon yolcu kapasitesi bulunuyordu.