EkonomiManşet

Destek ödemeleri için başvurular bugün e-Devlet üzerinden başladı!

Corona virüsü salgınından yiyecek ve içecek hizmetleri veren yerler olumsuz olarak etkilendi. Bu nedenle devlet destek ödemeleri için harekete geçti. İşletmelere verilecek destekler hakkında ise Ticaret Bakanı Pekcan bugün yeni bir açıklamada bulundu. Bakan Pekcan tarafından yapılan açıklamada, ödemler için başvuruların bugün e-Devlet üzerinden başladığı bildirildi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan resmi twitter hesabı üzerinden, yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere verilecek ödemelere ilişkin açıklamada bulundu. egehaber.com Bakan Pekcan tarafından yapılan açıklamada e-devlet üzerinden bugün başlayan başvuruların 31 Mart tarihine kadar devam edeceği bildirildi.

Bakan Pekcan konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere verilecek ciro kaybı destek ödemeleri için başvuru sürecini başlattık.

İşletmelerimiz ciro kaybı desteği başvurularını bugünden itibaren 31 Mart saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden yapılabileceklerdir.

17 Şubat tarihli Resi Gazete’de ‘Yiyecek ve İçecek Hizmeti Faaliyetlerinde Bulunan İşletmelere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Ciro Kaybı Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ’ yayımlanmıştı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, restoran ve kafelere verilecek olan tebliğ 2 bin liradan az 40 bin liradan fazla olamayacak. Başvurusu olumlu sonuçlanan işletmeler için ise ödemeler banka hesapları üzerinden yapılacak.