EkonomiGündem

Depremin ardından merak konusu oldu! İşte, bina güçlendirmede daire başına düşen ücret…

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremde binlerce bina yıkıldı ve şuana kadar 44 bini aşkın vatandaşımız hayatını kaybetti. Depremin ardından birçok vatandaş binasının sağlam ya da dayanıklı olup olmadığını sorgulamaya başladı. Buna göre, bina güçlendirme ücretleri merak konusu oldu. Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan, bina güçlendirmede daire başına düşen maliyeti açıkladı.

BİNA GÜÇLENDİRME MALİYETİ

Türkiye, 6 Şubat tarihinde 10 ili birden yıkan depremle sarsıldı. Bunun ardından birçok vatandaş yaşadığı binanın dayanıklılığını sorgulamaya başladı. İncelemelerin yanı sıra insanların bir kısmı ise binalarını olası bir depreme karşı nasıl güçlendirebileceğini düşünüyor.

Haber Global’e konuşan Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan, “Karbonfiber bildiğiniz bir kumaş şeklinde kolonun etrafına sarılarak epoksi ile yapıştırılarak sarılan bir malzeme demirden on kat daha güçlü malzemeler… Dolayısıyla onunla sardığınız zaman deprem sırasında bu kolonun parçalanmasını veya bundan dolayı çökmesini engellemek mümkün.

Ülke geneline baktığımız takdirde toplam yapı stoğumuzun yüzde 75’nin riskli alanda olduğunu hep birlikte biliyoruz artık. 10 milyon veya 8 milyon bir bina stoğu varsa elimizde ve bunlarda risk taşıyorsa bunların çok rahatlıkla yüzde 60’ı yüzde 70 güçlendirme ile kurtulabilir. Önce kolon içerisindeki donatılar tespit edildi ve donatılardan sonra demir olmayan bölgeden karotlar alındı. Sıyırmalar yapıldı, temelle ilgili analizler yapıldı. Zeminle ilgili etüt yapıldı. Bu bina da güçlendirilecek bir bina olarak projelendirildi” dedi.

DAİRE BAŞINA 250 BİN TL DÜŞÜYOR

Bina güçlendirmenin maliyetini de açıklayan Türkkan şöyle devam etti: “Güçlendirmenin kendisi aşağı yukarı daire başı 250 bin TL mertebesinde tamamlanmış olacak. Ancak vatandaş burada bu çalışma yapıldıktan sonra doğramalarını da değiştirmek istiyor. Yerdeki parkesini değiştirmek istiyor. Bununla ilgili de daire başı 100-150 bin TL’lik ilave maliyet geliyor. İnsanlar da bu işin sonunda sağ salim dışarı çıkabilir. Belki bina hasar görür ama insanlar sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilir.”