Gündemİzmir Haberleri

Depremde risk altındaki iller açıklandı: İzmir en korkulan yer! ‘Topun ağzında’ dedi ve…

İzmir için deprem uyarısı yapıldı. Deprem uzmanları tarafından önemli bir açıklama geldi. Uzmanlar İzmir dahil 3 ile çok kritik uyarılarda bulundu. Uzmanlar İzmir’in risk altında olan bölgeler arasında yer aldığını belirtiyor. Şuanda korkulan yerler arasında İzmir’in yer aldığı kaydedildi.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından açıklamalar peş peşe geliyor. Uzman isimler İzmir, Bingöl ve Bolu’ya uyarılarda bulundu. 3 ilin deprem riski açısından korkulan yerler arasında yer aldığı belirtildi. Prof. Dr. Süleyman Pampal ‘Şu anda en çok korktuğumuz yerlerden biri İzmir’ dedi.

İZMİR, BİNGÖL VE BOLU DİKKAT!

Uzmanlar yaşanan büyük depremlerin başka noktaları da tetiklediği görüşünü paylaştı. Prof. Dr. Süleyman Pampal ve Prof. Dr. Samet Arslan’ın Show Haber’e yaptığı değerlendirmelere göre İzmir, Bingöl ve Bolu deprem riski altındaki bölgelerde yer alıyor.

“MAALESEF TOPUN AĞZINDA”

Prof. Dr. Süleyman Pampal bu deprem sırasında civarda meydana gelen örselenmeye dikkat çekerken “Şu anda Hatay’dan güneye doğru, Ölüdeniz fayı, Ortadoğu, Suriye, Lübnan ve İsrail maalesef topun ağzında” diye konuştu.

‘BOLU’DA KIRILMAMIŞ PARÇA VAR’

Pampal’ın dikkat çektiği diğer iller ise Bolu ve İzmir oldu. “Bolu’nun hem zemin olarak iyi değil hem de kırılmamış bir parça var” diyen Pampal buradaki riske karşı uyardı.

İZMİR İÇİN DEPREM AÇIKLAMASI

Öte yandan Pampal, İzmir’deki tehlikeye de dikkat çekti. “Şu anda en çok korktuğumuz yerlerden biri İzmir” diyen Pampal, “Körfez’den, Mustafakemalpaşa’dan doğuya doğru uzanan İzmir fayı var” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Samet Arslan ise Hatay merkezli depremin Kahramanmaraş merkezli depremlerden bağımsız, tetiklenen bir deprem olduğunu ifade ederken başka bir fayda yaşandığını söyledi ve şöyle konuştu:

“Adana’ya çok yakından geçip, Akdeniz’e gidip, Kıbrıs’ın güneyinden Ege bölgesine doğru gidiyor. Kıbrıs’ta kayıtlarda 7.2, 7.3’e kadar depremler olmuş.”