Evinizin fay hattı üzerinde olup olmadığını hemen kontrol edin!

Son dönemde gerek İstanbul'da gerek Akdeniz'deki sarsıntılar nedeniyle yine ülke çapında ciddi bir deprem korkusu yaşadık. Bildiğiniz üzere İzmir'de de iki yıl önce 6,3 şiddetindeki depremle sarsılmıştık. 1999 depreminin anıları hala tazeyken Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın nerelerden geçtiğini bilmenizde fayda var. Bu sistem sayesinde kendi şehrinizdeki fay hatlarını da detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

DEPREM 08.10.2019, 12:00
Evinizin fay hattı üzerinde olup olmadığını hemen kontrol edin!

Her ne kadar İstanbul'da büyük bir deprem bekleniyor olsa da farklı şehirlerimizde de diri fay hatları mevcut. Ülkenin büyük kısmında ciddi riskler bulunuyor. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) fay hattı sorgulama sistemininin hizmete açılmasıyla birlikte, evinizin altından fay hattı geçip geçmediğini kontrol edebilirsiniz.

Herkes korku içinde olduğu için yeni binalara taşınma eğilimi gösteriyor fakat yeni binalara geçmek yeterli olmayabilir. Binanın altından fay hattı geçip geçmediğini kontrol etmenizde fayda var. Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’ne girerek “fay hattı sorgulama sistemi”nin kullanılabileceğini belirtti. İnternet sitesindeki “faylar” kısmına tıklamanız ve yaşadığınız bölgeyi seçmeniz yeterli.

Ayrıca e-devlet üzerinden de AFAD Fay Hattı ekranını kullanarak öğrenmeniz mümkün.

Yorumlar (0)