Ege'de son dakika korkutan Deprem

Son dakika deprem haberi Ege Denizi'nden geldi. Ege açıklarında Girit dolaylarında sabah saat 7:40'ta 5.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yerin 81.3 kilometre derinliğinde gerçekleşen depremde can ya da mal kaybı yaşanmadığı tahmin ediliyor. Güncel son depremler listesine haberimizden ulaşabilirsiniz.

DEPREM 31.07.2019, 09:08 31.07.2019, 09:21
Ege'de son dakika korkutan Deprem

Deprem kuşağındaki ülkemizin etrafında da sık sık sarsıntılar meydana geliyor. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, Ege’deki Girit Adası dolaylarında sabah saat 7:40’ta 5.0 büyüklüğünde bir sarsıntı meydana geldi. Deprem yerin 81.3 km derinliğinde gerçekleşti. 

SON DEPREMLER

Yaşanan depremlerin saatini ve şiddetini anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi(BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

DEPREM NASIL OLUR?

Deprem, yer sarsıntısı veya zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayıdır. Sismik aktivite ile kastedilen meydana geldiği alandaki depremin frekansı, türü ve büyüklüğüdür. Depremler sismograf ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da sismoloji denir. Depremin şiddeti Moment magnitüd ölçeği (ya da eskiden kullanımda olan Richter ölçeği) ile belirlenir. Bu ölçeğe göre 3 ve altı şiddetteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü şiddetteki depremler yıkıcı olabilir. Sarsıntının şiddeti Mercalli şiddet ölçeği ile ölçülür. Depremin meydana geldiği noktanın derinliği de yıkım kuvvetine etkilidir ve yer yüzüne yakın noktada gerçekleşen depremler daha çok hasar vermektedir.

Yorumlar (0)