Büyük depremin habercisi olduğu söyleniyor! Kıyıya vuran balık korku yarattı

Peru'da 2019 yılının en şiddetli depremi olan 8 büyüklüğündeki deprem sonrası Vichayito Plajı'nda kürek balığı korku yarattı. Japonlar arasında büyük depremin habercisi olarak gösterilen balığın kıyıya vurması daha büyük bir depremin olacak mı? sorularını akıllarda canlandırdı. Detaylar haberimizde...

DEPREM 27.05.2019, 10:22
Büyük depremin habercisi olduğu söyleniyor! Kıyıya vuran balık korku yarattı

Peru'da meydana gelen 8 büyüklüğündeki depremin hemen öncesinde kıyıya vuran balık tartışma yarattı.

PERU'DAKİ BÜYÜK DEPREM DÜNYAYA KORKU SALDI

Güney Amerika ülkesi Peru'da 26 Mayıs 2019'da 8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), merkez üssü Lagunas'ın 80 kilometre güneydoğusu olan 8 büyüklüğündeki depremin yerin 110 kilometre altında kaydedildiğini açıkladı.

BAZI BİNALAR YIKILDI

İlk belirlemelere göre bir kişinin yaşamını yitirdiği deprem nedeniyle bazı kentlerdeki binalar yıkılırken, bazılarında hasar oluştu.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Peru Devlet Başkanı Martin Vizcarra, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yetkililerin depremden etkilenen bölgelerde çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

O BALIK DAHA BÜYÜK DEPREMİN HABERCİSİ Mİ?

8 büyüklüğündeki depremden yalnızca üç gün önce ülkenin Mancora kentinde yer alan Vichayito Plajı'nda kürek balığı görüldü.

Japonlar, okyanusun derinliklerinde yaşayan bu balık türünün şiddetli depremlerden önce karaya vurduğuna ve büyük bir depremi önceden haber verdiğine inanıyor.

ŞU NOT PAYLAŞILDI

Geçtiğimiz perşembe günü karaya vuran balığı bulan kişi, balığın fotoğrafını "Vichayito'da bu balığı kıyıda bulduk, umarız kazara kıyıya vurmuştur ve kötü bir olayın habercisi değildir" notu ile sosyal medyada paylaştı.

Bahsi geçen balık türü bölgede geçtiğimiz şubat ayında da görüşmüş ve hemen ardından 22 Şubat 2019 tarihinde Ekvador'da 7.5 ve 1 Mart 2019'da Peru'da 7.1 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Kürek balığının 11 metre uzunluğa kadar eriştiği biliniyor.

Balığın kıyıya vurması ve depremler arasındaki bağlantı hakkında bilimsel olarak bir kanıt bulunmuyor.

Peru'da meydana gelen 8 büyüklüğündeki deprem, şu an için 2019 yılının en büyük depremi olarak kayıtlara geçti.

Lagunas Belediye Başkanı Arri Pezo, depremin bölgede çok şiddetli hissedildiğini kaydetti

Yorumlar (0)