Gündem

Deprem uzmanından korkutan İzmir fayı açıklaması!

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, 1688 yılında meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki deprem ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Deprem uzmanı Prof. Hasan Sözbilir depremin İzmir fayından kaynaklandığını bildirdi.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir İzmir’de 1688 yılında 7.0 şiddetinde meydana gelen deprem ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“1500 YILLIK ARALIKLARLA DEPREM TEKRARLANIYOR OLABİLİR”

Proje kapsamında yapılan çalışmalardan bahseden Prof. Dr. Sözbilir, “İzmir’deki 5 fayın geçmişteki hangi depremlerden sorumlu olduğunu, fayların şimdiye kadar kaç yılda bir deprem ürettiğini, bundan sonra ne zaman kırılacakları ile ilgili bilgiler topluyoruz. Bu 5 faydan bir tanesi de İzmir fayıydı. 1688 depremimin İzmir fayının üzerinde gerçekleşmiş olduğunu saptadık. Hem tarihsel deprem kataloglarından elde ettiğimiz bilgiler hem de bizim açtığımız hendeklerden aldığımız örnekler sonucunda bu bilgiye ulaştık. 1688 depremi 7 büyüklüğündeydi ve İzmir fayı üzerindeki son depremdi. Yaklaşık 330 yıldır bu fay üzerinde deprem olmamış. Daha da geçmiş dönemlerdeki 178 yılındaki depremin de bu faydan kaynaklandığını bulduk. Bu fay sistematik bir fay ise yaklaşık 1500 yıllık aralıklarla deprem tekrarlıyor olabilir. Bu veriler doğrultusunda tekrar deprem üretmesi için enerji birikmesi gerekiyor. Türkiye’de sistematik fay sınıfına giren fay sayısı çok değil” diye konuştu.

“RADİUS PROJESİ”

Proje tamamlandığında çok önemli bilgilerin ortaya çıkacağını vurgulayan Prof. Dr. Sözbilir, “Bu proje kapsamında, bu 5 fayla ilgili çalışmaları tamamladığımızda, hangi fayın deprem üretme potansiyelinin yakınlaştığını anlamış olacağız. İzmir’de 1999 yılında deprem master planı anlamında ‘Radius’ projesi yapılmıştı. O planda, ‘İzmir fayı 5.6 büyüklüğünde deprem üretirse İzmir’de ne olur?’ sorusuna cevap aranmış.

Son 20 yılda İzmir’de bu plana göre çalışmalar yapılıyor. Fakat projemizle İzmir fayından daha tehlikeli Tuzla, Gülbahçe, Seferihisar fayı gibi daha tehlikeli fayların da olduğunu ortaya çıkarmış olduk. Bunlarla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Büyük olasılıkla bu tür faylar İzmir fayına göre daha yakın bir gelecekte deprem üretme potansiyeline sahip faylar sınıfında değerlendirilebilir” dedi.