BilimManisa Haberleri

Deprem uzmanından korkutan açıklama!

22 Ocak'ta Manisa'da yaşanan deprem sonrası bölgede araştırma yapan uzmanlardan korkutan açıklama geldi.

Manisa’nın Akhisar ilçesinde 22 Ocak’ta meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede 7 binden fazla deprem kaydedildi. Bölgede hareketlilik izlenen ve 7 bin depremi yaratan 3 fay hattından biri olan Kırkağaç fayında uzmanlar hendekler kazarak fayın jeolojik geçmişini araştırmaya başladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir başkanlığındaki deprem uzmanı grup, Manisa’da kazdıkları hendeklerde deprem üretme potansiyeli olan sismik kaynakları araştırıyor. Uzmanlar 35 kilometre uzunluğunda olan ve 22 Ocak’tan bu yana 7 binden fazla deprem üreten Kırkağaç fayına 7 hendek kazarak inceleme başlattı.

Kazılan hendekler aracılığı ile fayın jeolojik geçmişini araştıran ve bu sayede büyük bir deprem üretme potansiyeline dair fikir üretebildiklerini söyleyen Sözbilir; “Bu çalışma aslında Manisa Valiliği’nin istediği bir çalışma. Buradaki askeri alanın yerleşime uygunluğuna ilişkin bir çalışma. Bu bölgede Kırkağaç fayı geçtiği için yerin yerleşime uygunluğunu araştırıyoruz. Biz bu fayı yerleşime kapatmamız gerekiyor mu gerekmiyor mu diye bakacağız? Bu çalışma hendek tabanlı bir çalışma. Kırkağaç fayını haritalandırdıktan sonra fay üzerinde hendekler açıyoruz. Bu fayın geçmiş dönemlerde yıkıcı deprem üretip üretmediğini görebiliyoruz. Bu eski depremleri yaşlandırdığımız zaman; bu fayın üzerinde geçmişte oluşmuş depremlerin zamanlarını, hangi dönemde olduklarını, sarsıntılar arasında ne kadar zaman geçtiğini en son depremin ne zaman olduğunu ve fayın bundan sonra ne zaman deprem tehlikesi oluşturacağını ortaya çıkartmış olacağız. Buna göre Türkiye’de son günlerde konuşulan fay yasası kapsamında bu fayın üzeri yapılaşmaya kapatılması gerekiyor mu, gerekmiyor mu? sorusunun cevabını bulmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

DEPREM ÜRETME POTANSİYELİ 6.9

Kırkağaç fayının Akhisar fayına oranla daha büyük olduğunu belirten Sözbilir; “Bu bölgede 22 Ocak’ta meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki Akhisar’da yaşanan depremin ardından günümüze kadar 7 bine yakın deprem oldu. Bu depremlerin önemli bir fayı Kırıkağaç fayı. Bu 7 bin depremi burada 3 fay çalışarak üretti. Akhisar, Gelenbe ve Kırkağaç fayı. Kırkağaç fayı Akhisar fayına göre daha büyük bir fay. Deprem üretme potansiyeli 6.9 bu fayın. Hendek çalışmalarımızda yaptığımız verilere göre geçmişte bu büyüklükte deprem üretmiş olduğunu görüyoruz. Gelecekte de benzer büyüklükte bir deprem üretme potansiyeline sahip bir fay olarak değerlendirebiliriz” ifadelerini kullandı.

Manisa’da var olan 32 fayın 30’unun deprem üretme potansiyelinin bilinmediğini söyleyen Sözbilir sözlerine; “Şimdi Manisa ölçeğinde değerlendirdiğimizde kentte 30’un üzerinde fay var. Bildiğim kadarıyla 32 fay var. Bu 32 fayın şu anda birindeyiz. Geçende de Manisa fayındaydık. Geriye kalan 30 fayın deprem üretme potansiyeli bilinmiyor. Bunu bilmek için 32 fayda bu tür hendekleri açıp fayların deprem aktivitesini ortaya çıkartmamız gerekiyor. Tehlike anlamında ne kadar tehlikeli. Yakın gelecekte deprem üretme potansiyeli hangi fayın var, bunu ortaya çıkartıp ona göre de deprem senaryosu oluşturuluyor, şu anki gelinen bilimin son noktasında. O fay sanal ortamda bir deprem ürettiriyor. Önceden nerenin ve nasıl yıkıldığı görülüyor. O binalar gidip iyileştiriliyor. Eğer bunu yapabiliyorsak, deprem olduğunda kimse ölmeyecek” şeklinde devam etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu