Gündemİzmir Haberleri

Deprem uzmanından İzmir’e korkutan uyarı! 6 büyüklüğünde…

İzmir’de 30 Ekim tarihinde 6.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu büyük depremin ardından İzmir’de artçılar olmaya devam ediyor. Kandilli Rasathanesi’nden alınan verilere göre, bugün saat 02.37’de 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 4.7’lik depremin ardından açıklama yaptı. Prof. Ercan, bölgede 5.7 ile 6 arasında beklenen artçı depremin henüz gelmediğini belirterek hasarlı binalara ilişkin uyarı yaptı.

Dün gece Kuşadası Körfezinde Yunanistan’ın Sisam adası açıklarında büyüklükleri 3 ile 4.7 arasında değişen 6 deprem meydana geldi. Saat 02.37’de 15 kilometre derinliğinde meydana gelen 4.7’lik deprem İzmir ve Kuşadası’nda da hissedildi. Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre, deprem uzmanı Jeofizik Y. Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, depremin geçen 30 Ekim’de Sisam’ın 12 kilometre kuzeyinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremin artçısı olduğunu söyledi.

6 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇI OLABİLİR

Deprem uzmanı Jeofizik Y. Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan bölgede 5.7 ile 6 arasında beklenen artçı depremin henüz gelmediğini belirterek “Bugün, 21 Ocak 2021, saat 02.37’de odak konumunda M4,7 büyüklüğünde bir artçı deprem olmuştur. Artçı depremler bu bölgede biriken gerginlik boşalıncaya dek sürecektir. Henüz beklenmekte olan M6,0 ile M5,7 arasındaki artçı depremler olmamıştır. Bu depremler olduğunda ağır yaralı yapılar çok etkilenecektir” diyerek 30 Ekim depreminden etkilenen hasarlı binalara dikkat çekti.