DepremlerGündemİzmir Haberleri

Deprem uzmanından İzmir açıklaması! “Korkutmak istemiyorum ama…”

İzmir’de meydana gelen depremlerle ilgili Haber Global’e önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ahmet Ercan ‘Yazlıklarınıza gidin’ uyarısında bulundu.

“BU İYİYE İŞARET DEĞİL”

Haber Global’e konuşan Prof. Dr. Ahmet Ercan gerginlik boşalımının süreceğini belirterek, “Bayraklı’dan korkarım, Bayraklı ve Bornova’da yapılar çok etkilendi. Orada yıkılma eşik değerine kadar gelen yapı sayısı çok fazla. 5.1’lik depremin artçısı 4.8 olmaz. Oradaki gerginlik boşalımı sürecek demektir. Şu anda bir deprem fırtınası gibi bir olay var. Bu hiç iyiye işaret değil” dedi.

“Ben İzmirlileri korkutmak istemiyorum ama uyarmak istiyorum” diyen Prof. Ercan, şöyle devam etti:

“Havalar güzel, İzmirliler yazlıklarına gitsinler. Karaburun’da bir yıkım olmasını falan beklemiyorum. Yıkım gücü 5.1’lik depremin şiddeti, Karaburun’da 3’tür. Oraları çok sağlam. Sağlam olmayan yerler genellikle Gediz’in olduğu yerler. Menemen’in bulunduğu kesimler, Çiğli’nin bulunduğu kesimler.”

DEPREM FIRTINASINA DÖNÜŞÜR MÜ?

Prof. Dr. Okan Tüysüz NTV canlı yayınında açıklamalarda bulundu, merak edilen ‘deprem fırtınası’ yorumuna da yanıt verdi.

Prof. Dr. Okan Tüysüz şöyle konuştu:

“Deprem fırtınası çok sayıda depremin bir arada olduğu depremlere verilen isim. Deprem fırtınalarında farklı büyüklükte çok sayıda deprem olur. Deprem fırtınasına dönüşür mü? Buna bakmak lazım. Böyle bir olasılık var tabi..

(İstanbul’da da hissettiğini paylaşanlar oldu) Böyle bir depremin tetiklemesi mümkün değil. Sığ deprem olması geniş bir alanda hissedilmesi anlamına gelir.

(5.1 büyüklüğündeki depremler faydaki negatif enerjiyi atar mı?) Bir miktar enerji boşalımı var. Her deprem 6 ve 7’nin üzerindeki depremler enerjinin büyük oranda boşaldığı anlamına gelir.”