İzmir Haberleri

Deprem Uzmanı Hasan Sözbilir duyurdu! İzmir’de 5.2’lik, 5.4’lük artçılar olabilir

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir'de meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremin ardından 3 bini aşkın artçı sarsıntı olduğunu 5.2'lik, 5.4'lük artçılarında olacağını bildirdi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, 30 Ekim’de İzmir’in Seferihisar ilçesinde meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremden sonra 47’si, büyüklüğü 4’ün üzerinde 3 bini aşkın artçı sarsıntı olmasının ardından bugün yaşanan merkez üssü Ege Denizi ve Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıkları olan 4.8 büyüklüğündeki depremin ardından önemli açıklamalarda bulundu.

ÖNEMLİ ARTÇI AÇIKLAMASI

DEÜ DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, depremlerle ilgili değerlendirme yaptı. Akıllara gelen ‘İzmir’de daha büyük deprem yaşanır mı?’ sorusuna da yanıt veren Sözbilir, “Ana şoktan itibaren 3 bini aşkın deprem oldu. 80 kilometre uzunluğunda, 20 kilometre genişliğindeki bir zon boyunca artçı depremler oldu. Kırılan fay Sisam Adası’nın kuzeyinde yer alıyor. Ana şokta o yaklaşık 40 kilometre uzunluğunda bir kırılma gerçekleştirdi. Şu an artçılar yan faylarda gerçekleşiyor, tetiklenme sonucu” diye konuştu.

“5.2, 5.4 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇILAR YAŞANABİLİR”

Deprem sonucu hasarın Bayraklı’da oluşmasının nedenini zemine bağlayan Prof. Dr. Sözbilir, binaların deprem yönetmeliğine uygun olmamasının da etkili olduğunu kaydetti. Karada 17, denizde ise 50’ye yakın fay bulunduğunu belirten Sözbilir, bunların deprem üretmesi durumunda Çanakkale’den İzmir ve Muğla’ya kadar kıyı kesiminde hasar oluşturabileceğini kaydetti. Şu an beklenmesi gerekenin deprem değil artçı sarsıntı olduğunu belirten Sözbilir, “Şu an aslında beklenen deprem anlamında artçı sarsıntı. Oda 5.2, 5.4 büyüklüğünde artçılar yaşanabilir. Başka bir faya geçilmediği takdirde daha büyük bir deprem beklenmiyor” dedi

Adalar Denizi’nin çeşitli noktalarında fayların yer aldığını kaydeden Prof. Dr. Sözbilir, deprem olması durumunda bu fayların İzmir’den Muğla’ya kadar kıyı kesimde çeşitli yerlerde tsunamiye yol açabileceğini söyledi.

“DEPREMLE SICAK SU ORTAYA ÇIKTI”

Deprem sonrası sıcak su kaynağının ortaya çıktığını da söyleyen Prof. Dr. Sözbilir, 50 kilometre uzunluğunda olan Bornova’dan Gümüldür Doğanbey’e kadar uzanan Tuzla fayında sıcak su çıktığını söyledi. Sözbilir, bu fayın jeotermal sistem içerdiğini hatırlatıp, depremle sıcak suyun yüzeye çıktığını aktardı. Her deprem sonrası bilgi kirliliği oluştuğuna değinen Prof. Dr. Sözbilir, “Türkiye’nin en iyi bilim insanları kimlerse Covid-19’daki bilim kurulu gibi bir kurula ihtiyacımız var. Halkın şu an doğru bilgiye ihtiyacı var” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne de seslenen Prof. Dr. Sözbilir, “İcraat yapmak lazım. Binalara gidip binalarla ilgili çalışma yapmak lazım. Performans analizleri yapılmalı, hangisinin depreme dayanıklı, hangisinin depreme dayanıksız olduğu hızlı bir şekilde tespit edilmeli” diye konuştu. Bayraklı’nın zeminin yeni oluşan bir zemin olduğunu da kaydeden Prof. Dr. Sözbilir, İzmir’in en sağlam zeminlerinin ise kayalık kesimler olduğunu vurguladı.