Gündem

Deprem ilgili uyarılar peş peşe geldi: Devam edecek! Kandilli’den açıklama yapıldı

Malatya’da bugün saat 12.04’te 5.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde birçok binanın yıkıldığı ve vatandaşların enkaz altında kaldığı öğrenildi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, depremle ilgili açıklama yaptı.

Malatya’daki depremle ilgili gelişmeler devam ediyor. Özener, 5.6 büyüklükteki artçı depremlerin devam edeceğini belirtti ve hasarlı binalardan uzak durulması gerektiğini açıkladı.

5.6 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Prof. Dr. Haluk Özener, “Daha önceden de ifade etmiş olduğumuz gibi 7.7 ve 7.6’lık iki tane çok büyük deprem oldu. Bu depremlerin artçılarının haftalar, aylar boyunca hatta 1 yıla varacak suretle devam edeceğini söylemiştik. Bunların büyüklüklerinin 5,6 civarı olması gayet doğal olduğu sonucunu işaret etmiştik. Bu deprem de onlardan bir tanesi, Malatya civarında olan bir deprem.” ifadelerini kullandı.

‘BU DEPREMLERİ MAALESEF YAŞAYACAĞIZ’

Özener “Böyle depremler olacaktır. Vatandaşlarımızın teyakkuzda bulunmaları olabildiğince sakin kalarak hasarlı binalarına girmeden durmalılar. Bu depremleri maalesef yaşayacağız. Arkadaşlarımız her depremden sonra peş peşe otomatik çözümlemeden detay alıyor. Detay aldıktan sonra netleştikten sonra tuşa basarak bilgiyi yolluyor” dedi.

Öte yandan depremin ardından vatandaşlar Kandilli Rasathanesi’ni arayarak deprem hakkında bilgi talep etti.