İzmir Haberleri

Denizli’de başlayan yangında 25 bin metrekarelik alan kül oldu!

Denizli'de başlayan yangın, il sınırını da aşarak Burdur'a kadar sıçradı

Yangın 10 saat süren çalışma sonucu sabaha saatlerinde kontrol altına alındı.

Denizli’nin Çardak ilçesine bağlı Hayriye Mahallesi’nde dün 15.00 sıralarında başlayan orman yangını bu sabaha karşı kontrol altına alınarak söndürüldü. Tüm gece boyunca Konya, Bursa, Isparta, Muğla, Afyonkarahisar, Burdur Orman Bölge Müdürlüklerinden gelen takviye ekipler yangınla amansız mücadele etti. Denizli’nin Çardak ilçesinin Hayriye Mahallesi’nde çıkan yangın, ili sınırını da aşarak Burdur’un Yeşilova ilçesine kadar yayıldı. Havadan karadan yaklaşık 10 saat ateşe müdahale eden Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri alevleri kontrol altına almak için karşı ateş yaktı. 25 bin metrekarelik bir alanı etkileyen yangın sabah saatlerinde tamamen kontrol altına alınarak söndürüldü.
Yangının yerleşim yerine yakın olması nedeniyle AFAD ve Kızılay ekipleri bölgeye sevk edildi. AFAD Hayriye Mahallesindeki evleri tahliye etti. Kızılay da bölgede çalışan kişilere yemek ve içecek dağıttı.

BAKAN PAKDEMİRLİ: “BİRÇOK BÖLGEDE YANGIN VAR”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ormanlık alanda çıkan yangını incelemek için helikopterle bölgeye geldi. Yetkililerden bilgi alan Bakan Pakdemirli, Denizli Valisi Ali Fuat Atik ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti’li Osman Zolan ile beraber helikopterle havadan yangın bölgesini inceledi. Yangına müdahalenin hummalı bir şekilde devam ettiğini belirten Bakan Pakdemirli, “Şu an Türkiye’nin birçok noktasında yangınımız var. Maalesef hem Uşak’ta hem Kastamonu’da hem Sinop’ta hem Taşköprü’de hem Çubuk’ta yangınlarla mücadele ediyoruz. Sinop Boyabat’taki yangın kontrol altına alındı gibi gözüküyor. Uşak’taki yangın da belli bir noktaya geldi. Şu anda Kastamonu Taşköprü’de ve Çubuk’ta devam eden ciddi yangınlarımız var. Maalesef meteorolojik koşulların bu hafta için aleyhimize işleyeceğini söylemiştik. Nemin az olmasından dolayı bütün ormanlarımız neredeyse çıra gibi. Allah’a şükür ki orman teşkilatımız günlük 40-45 yangınla mücadele ettiğimiz günler oldu. Allah’a şükür uzatmadan yangınları söndürmeyi başarıyoruz” dedi.

“25 HEKTAR CİVARINDA BİR ALAN ETKİLENMİŞ GÖZÜKÜYOR”

Çardak’taki yangın hakkında da bilgiler veren Bakan, “Buradaki yangında 49 arazöz, 16 tanker, 2 ilk müdahale aracı 7 helikopter, 5 dozer 8 de yolda dozerimiz var. 150 personelimizle yangına müdahale ettik. Gördüğümüz kadarıyla 25 hektar (250 bin metrekare) civarında bir alan etkilenmiş gözüküyor” diye konuştu. Yangınlardaki sabotaj iddialarına ilişkin gelen bir soruya yanıt veren Pakdemirli, “Yangınlar meteorolojik şartlardan dolayı çok artmış olmakla beraber, kasıtla ilgili artışların olduğunu teşkilat olarak düşünüyoruz. Bu konu çok yönlü olarak valiliklerimizce sorgulanıyor. Bunlarla ilgili zaten bulgular oldukça valiliklerimiz basın ve medyayla paylaşıyor” ifadeleri kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu