Şehit polis Sekin daha önce de canlar kurtarmış

İzmir'deki terör saldırısında şehit olan polis memuru Fethi Sekin'in 2014'te freni patlayan bir tırın önüne geçerek yolu boşalttığı, aracın güvenli şekilde kontrol altına alınmasını sağladığı ve ölümlerin önüne geçtiği ortaya çıktı

Denizli 14.01.2017, 12:29
Şehit polis Sekin daha önce de canlar kurtarmış

 İzmir Adliyesi önündeki terör  saldırısında şehit olan polis memuru Fethi Sekin'in, 2014'de Manisa'dan İzmir'e  seyir halindeki freni patlayan tırın önüne geçerek yolu boşalttığı, aracı güvenli  şekilde kontrol altına alarak birçok ölümün önüne geçtiği ortaya çıktı.

    Şehit polis memuru Fethi Sekin ile 5 yıl birlikte çalışan ve olay günü  arkadaşıyla birlikte olan emekli polis memuru Şahin Çevik, AA muhabirine kahraman  polisle ilgili anılarını anlattı.

    Çevik, 2010-2015 arasında Sekin ile İzmir Adliyesinde görev  yaptıklarını, emekli olduktan sonra mahkemelerde bilirkişilik görevinde bulunduğu  için günde en az 5 saatinin Fethi Sekin ile geçtiğini belirtti.

    Terör saldırısının yaşandığı 5 Ocak Perşembe günü de Sekin ile  birlikte olduklarını ifade eden Çevik, "Patlamanın yaşandığı polis kulübesinde  Sekin ile olay günü çay içtik. Son kez bana çay ısmarladı. Gündelik konuları  konuştuk. İşim vardı yanından ayrıldım, 10 dakika sonra bu olay gerçekleşti."  dedi.

    Emekli olduktan sonra Sekin'i her fırsatta terör olaylarına karşı  uyardığını ifade eden Çevik, herkes tarafından sevilen ve yardımsever olan mesai  arkadaşının birçok kişiye iyiliğinin dokunduğunu, adliyeye bavulları ile  giremeyen vatandaşların mağdur olmaması için eşyalarını görev yaptığı yere  bırakmalarına izin verdiğini söyledi.

    Görevindeki başarılar nedeniyle emniyet teşkilatında herkesin Fethi  Sekin'e gıpta ile baktığını dile getiren Çevik, "Fethi de terörden bayağı  rahatsızdı. Biran önce ülkeye barışın gelmesini istiyordu. Fethi, Türkiye  Cumhuriyeti'nin Kürt vatandaşıydı, Türk kadar Türk'tü." diye konuştu.

    - "Şehit olmak istiyordu"

    Fethi Sekin'in kahramanlığı sayesinde İzmir'de büyük bir felaketin  önlendiğinin altını çizen Çevik, şöyle devam etti:

    "Hiçbir polis açık açık merminin üzerine gitmez ama onun gözü karaydı.  Başkasına zarar geleceğini düşündüğü için kendi ailesini ve çocuklarını hiç  düşünmeden gitti. Hiç kimse pisi pisine ölmek istemez. Böyle şerefli bir şekilde  ölmek ister. Zaman zaman konuşurduk. 'Çocuklar ağlıyor ama hepsi cennete gitti.  Allah herkese nasip etsin derdi'. Dileği gerçekleşti. Evlatları babalarıyla gurur  duysunlar. Eşi, öyle bir insanın eşi olduğu için gurur duyacak başları her zaman  dik olacaktır. Kendi çocuklarını yetim bıraktı ama yüzlerce insanın evladının  yetim kalmasına engel oldu. Fethi kahramandır."

    - "Freni patlayan tırı durdurmuş"

    Çevik, kahraman polis memuru Sekin'in yaptığı başka bir kahramanlığı  da şöyle anlattı:

    "Manisa'dan gelen bir tırın 2014'de freni patlamıştı. Şoför, 155'i  aramış, 'tırı durduramıyorum, yolu boşaltmaya çalışın' demiş. Fethi olay yerine  yakındı. Hemen gitti. Sanırım Osman Kibar Meydanı'ndan itibaren motoruyla tırın  önüne geçti. Yokuş aşağı olduğu için duramayan tırın önüne geçerek ona yol  açmıştı. O zamanda çok insanın canını kurtardı. Tır düz yola kadar gelip  kendiliğinden durmasını sağladı. O zaman Cenabı Hakk canını almadı, böyle bir  şerefli bir olayda canını aldı."

    İzmir Adliyesi C kapısı girişindeki polis kulübesinin önünden artık  geçemediğini, gözünün hep Sekin'i aradığını vurgulayan Çevik, "İyiki onunla  çalışmışım, görev yapmışım, onun yanında emekli olmuşum." dedi.

Yorumlar (0)