Disleksi Derneği’nden ÖSYM’ye Dava

Denizli’de 2011 Yılında Kurulan Disleksi Derneği’nin Başkan Yardımcısı Figen Şen Kösem, Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde Basın Toplantısı Düzenledi.

Denizli 16.01.2015, 19:34 18.02.2015, 22:59
Disleksi Derneği’nden ÖSYM’ye Dava
Denizli Disleksi Derneği, üniversiteye giriş sınavında disleksi tanısı olan adaylara ek süre ve okutman vermeyen Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) dava açtı.

Denizli’de 2011 yılında kurulan Disleksi Derneği’nin başkan yardımcısı Figen Şen Kösem Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Disleksinin özel öğrenme güçlüğü olduğunu ve Türkiye’nin yüzde 5’inde bu güçlüğün olduğun u söyledi. Disleksi tanısı olan kişilere sınavlarda okutman ve ek süre verilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatı olduğunu belirten Kösem, ‘’2015 yılı ÖSYS kılavuzunda disleksi olan adaylar için sadece işaretleyici yardımı alma ve tekli salonda sınava girebilme hakkı verildi. Disleksi olan kişilerin en önemli sorunu okuma ve kendi okuduğunu anlama güçlüğüdür. Bu nedenle performanslarının gerçekçi değerlendirilebilmesi için işaretleyici ile birlikte okutman desteğine ve buna bağlı olarak ek süreye ihtiyaçları vardır.Bunun için de Milli Eğitim Bakanlığı’nın mevzuatında bu konu yer alır. Ancak ÖSYM bu konuda ek süre de vermiyor okutman da.Bu nedenle mağduriyet yaşanıyor. Bununla ilgili olarak biz de ÖSYM’ye dava açtık. Bizin isteğimiz ek süre ve okutman verilmesidir’’dedi.
Yorumlar (0)
19°
açık