Denizli'den deprem hassasiyeti

Denizli'de deprem konusu masaya yatırıldı. Alanında uzman akademisyenler ve bilim insanları tarafından sunum yapılan panelde, deprem hakkında neler yapılabileceği konuşuldu.Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik de Bozkurt depreminden sonra yaşadıkları deneyimi anlatmak için konuşmacı olarak davet edildi.

Denizli 14.11.2019, 16:28
Denizli'den deprem hassasiyeti

Deprem sonrasında ilk iş olarak “kriz masası” kurduklarını, bu sayede tüm bölgelere ekipler gönderip acil müdahale edilecek yapıları belirlediklerini söyleyen Başkan Çelik, depremle ilgili yerel yönetimlerin çok iyi hazırlık yapmaları gerektiğinin altını çizdi.

“Doğa ile uyumlu ve barışçıl bir şekilde yaşamak zorundayız. Doğaya müdahale ederek değil, doğayı anlayarak kentsel planlar hazırlamalıyız” diyen Başkan Çelik, “Kafka’nın, ‘Dünya ile insan arasındaki savaşta dünyanın safını tut’ sözü bize çok şey anlatmaktadır. İnsanın yaşadığı tek yer olan Dünyamızı insanın daha güvenli ve huzurlu yaşayabileceği bir yer haline getirmeliyiz.

Deprem hassasiyeti bizim önceliğimiz

Biz, Bozkurt Belediyesi olarak depremden önce bu hassasiyetleri her daim önceliğimiz olarak gördük. Depremden sonra da aynı çizgide devam edeceğiz. Bu sebeple de hızlı bir şekilde bir dizi çalışma başlattık. TMMOB Genel Merkezi’nden Bozkurt’la ilgili fay hatları ve imar planı üzerine bir çalışma talebinde bulunduk. Yanı sıra alanında uzman birçok akademisyeni ilçemizde misafir edip kendilerinden bilgiler aldık ve hepsini raporladık. Depremin halkımız üzerinde yarattığı psikolojik tahribatı önlemek için bir dizi seminer düzenledik.

Birçok kurum, dernek ve sivil toplum örgütü ilçemizle dayanışmaya geçti ve bize araç, bina, konteyner ve ekipman desteğinde bulundular. Kısa sürede yaralarımızı sardık ve geleceğe yönelik tedbir planları hazırladık. Depremin ilçemizdeki olumsuz etkilerini neredeyse bütünüyle bertaraf etmiş durumdayız. Vatandaşlarımızın her türden ihtiyacını karşılamak için bir havuz oluşturduk ve koordineli bir şekilde tüm ihtiyaç sahiplerinin faydalanmasını sağlamaya devam ediyoruz. Ülkemizde bir daha böyle bir felaketin yaşanmaması en büyük temennimiz” diyen Başkan Çelik’in konuşması büyük beğeni topladı.

Yorumlar (0)