03 Mayıs 2016 Salı 09:22
Denizli Boşanma Davalarındaki Artış
Boşanma hayatını belli bir yaştan sonra birleştiren karı ve kocanın evliliği bitirme sürecindeki hukuksal terimin adıdır. Geçmişten günümüze boşanma oranlarında dikkat çekici artışlar göze çarpmaktadır. Elbette boşanmalar çiftler için hukuki bir hak olarak da görülebilmektedir. Evlilik yuvasının sonlandırılmasındaki sebep ne olursa olsun, en önemlisi , bu noktada ortaya çıkan problemlerin nasıl telafi edileceğidir . Evlilikten boşanmaya geçiş süreci, hiç şüphesiz zor ve sıkıntılıdır. --------Ailedeki çocukların kavga, şiddet ve negatif şartların içinde yetişmeleri mi, yoksa her şeye rağmen aile yuvası altında büyümeleri mi daha mantıklıdır? Bu süreç her zaman için tartışma konusu olmuştur. Burada aranacak değerler sorunun özü ile alakalı olacaktır. Eşler arasındaki çatışmanın derecesi, eşlerin bu durumu onarmak için ne kadar emek sarf ettikleri ve çözüm arayışında olup olmadıkları da önemlidir. Ailede eşler arasındaki sorunların çok sık gelişmesi, çocukların bu konuda öneme alınmaması, fiziksel şiddetin olması ve bu duruma çocukların sürekli maruz kalması durumunda çocuklarda güven ve kişilik sorunları da baş gösterecektir.

Boşanmanın şehirlere dağılımına baktığımızda Denizli ili küçük bir il olmasına rağmen Türkiye'de ilk 3'e girerek dikkatleri üstüne çekmektedir. Denizli Boşanma Avukatı kişilerce çok yoğun olarak boşanma davaları üstlenilmektedir. Denizli ilindeki boşanmaların başlıca sebepleri olarak ise daha çok ekonomik sebepler, dini sebepler, erken ya da geç yaşta yapılan evlilikler ve iletişimsizlik sorunları gösterilmektedir. Bazı boşanma davalarına şiddet konuları da dahil olursa konu ve dava Denizli Ceza Avukatı kişilerce ceza mahkemelerine yönlendirilmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 1990 yılından bu yana boşanma verilerinde ciddi artışlar gözlemlenmektedir. Özellikle çocuksuz ailelerde çocuklu ailelere göre boşanmalara göre daha sık görülmektedir. 6 ve 10 yıllık aralıktaki evliliklerde boşanma oranları süregelen son on yılda %90 gibi çok önemli oranlarda artış göstermiştir. Denizli Avukat bürolarınca verilen verilere göre 2012 yılında 2.245 çift boşanarak aile kurumu birlikteliğine son vermiştir. Bu durum Aile kurumundaki derin çatlakların oluşumunda sanayileşme ve yalnızlaşmanın ne kadar etkili olduğunu bizlere kanıtlar niteliktedir. Özellikle büyük ve sanayileşmiş şehirlerde boşanma oranları kırsal kesimdeki alanlara göre çok daha fazla gözlemlenmektedir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.