Buldan’a Yeni Çöp Alanı

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Sarayköy'ün Ardından Buldan'da Da Uzun Yıllar Sağlıksız Ortamda Yapılan Vahşi Çöp Depolama Sistemine Son Verdi. Yıllardır Çöp Sahasında Gaz Birikmesinden Dolayı Meydana Gelen Yangınlar Özellikle Buldanlı Üzüm Üreticilerinin Korkulu Rüyası Haline Gelirken, Büyükşehir Belediyesi, Buradaki Çevre Felaketine De Son Verdi.

Denizli 03.09.2014, 20:37 18.02.2015, 23:00
Buldan’a Yeni Çöp Alanı

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Sarayköy’ün ardından Buldan’da da uzun yıllar sağlıksız ortamda yapılan vahşi çöp depolama sistemine son verdi. Yıllardır çöp sahasında gaz birikmesinden dolayı meydana gelen yangınlar özellikle Buldanlı üzüm üreticilerinin korkulu rüyası haline gelirken, Büyükşehir Belediyesi buradaki çevre felaketine de son verdi.
Denizli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, çevre ve insan sağlığına verdiği zararın yanında, sık sık çıkan yangınlar nedeniyle özellikle üzüm üreticilerinin korkulu rüyası haline gelen Buldan-Alaşehir yolu yakınındaki vahşi çöp depolama sahasında çalışma başlattı. Burada yapılan incelemede, çöplerin yıllardır vahşi depolama sistemi ile bertaraf edildiği, bundan dolayı sık sık yangın çıkıp alevlerin yakın bölgede bulunan üzüm bağlarına sıçradığı, çöp suyunun ise yeraltı suyuna karıştığı belirlendi.

Görüntü ve çevre kirliliği de oluşturan çöplerin çevre ve insan sağlığını da büyük ölçüde tehdit ettiği, özellikle yangınlar sırasına çevre yolunda da risk oluşturduğu tespit edildi. Vahşi çöp depolama alanının rehabilitasyonu, yapılan çalışmanın ardından tamamlandı. Çöpte çıkan yangınlardan dolayı başta üzüm bağları zarar gören çiftçiler ise rahat bir nefes aldı.
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, kısa süre önce Sarayköy’de yapılan vahşi çöp toplama sahasıyla ilgili çalışmayı hatırlatarak, "Benzer şekilde Buldanlılar da Alaşehir yolu yakınındaki vahşi çöp depolama alanını kullanıyordu. Burada çevre kirliliğinin yanında sürekli yangın çıkıyor ve özellikle üreticilerimiz mağdur oluyordu. Buldan’daki çöp depolama sahasıyla ilgili yaptığımız rehabilitasyonun ardından yangın olasılığı ortadan kalktı ve vatandaşlarımızın şikayetleri de son bulmuş oldu. Ortaya çıkan kötü koku, sağlıksız koşullar, çevre kirliliği ve tarımsal alanda oluşan sorunlar çözüme kavuştu" diye konuştu.
Büyükşehrin ilçedeki çöp depolama sahalarıyla ilgili çalışmaları sürdüreceğini ifade eden Başkan Zolan, tüm ilçelerde mağduriyetlerin giderileceğini vurgulayarak, çevre konusundaki hassasiyetlerinin en üst derecede olduğunu kaydetti. Başkan Zolan, Denizli’nin en ücra noktasındaki vatandaşların da büyükşehrin tüm imkanlarından faydalanacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)