Aydın HaberleriDenizli Haberleri

Denizli ve Aydın valiliği karar verdi! Maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı

Aydın ve Denizli Valiliği'nden alınan bilgilere göre koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında 2 ilde de maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı. Aydın ve Denizli valiliği vatandaşlara konu ile ilgili açıklamada bulundu.

Ege Bölgesinin illerinden biri olan Aydın ve Denizli valiliği koronavirüs ile mücadele kapsamında vatandaşlara uyarıda bulundu. Aydın ve Denizli’de yaşayan vatandaşlar artık maskesiz sokağa çıkamayacak. İki valilikten de konu ile ilgili açıklama geldi.

AYDIN VALİSİ SOSYAL MEDYADAN DUYURDU

Aydın Valiliği’nden yasakla ilgili sosyal medya hesalarından yapılan açıklamada, “İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereği normalleşme süreci boyunca ilimiz Kent Meydanı, cadde ve sokaklarında tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkarken maske takması zorunludur. Kişiler arasında sosyal mesafeyi koruyacak şekilde hareket edilmelidir. Alınan kararlara uymayan vatandaşlarımıza cezai müeyyide uygulanacaktır” denildi.

“HERKESİN MASKE TAKMASI DAHA İYİ OLDU”

Maskesiz sokağa çıkmama kararını yerinde bulan vatandaşlardan Halil Üsküp, “Son derece mantıklı bir karar. Herkesin maske takması daha iyi oldu. Hepimizin sağlık açısından böylesi daha iyi. Ben de maskemi takıyorum” dedi.

Ramazan Aslan, “Çok yerinde bir uygulama oldu. Herkes maske takmalı, tehlike henüz tam olarak geçmiş değil” diye konuştu.

DENİZLİ VALİLİĞİ DUYURDU

Meclis, korona virüs dolayısı ile Vali Hasan Karahan başkanlığından olağanüstü toplandı. Toplantı sonrası bir dizi karar alınırken, öne çıkan konu başlıkları ise şunlar oldu:”Ticari taksi durakları ve ticari taksi olarak kullanılan araçların en az haftada bir kez olacak şekilde düzenli aralıklarla temizlenip, dezenfekte edilecek. Gerektiğinde ibraz edilmek üzere yetkili merci tarafından düzenlenmiş aracın dezenfekte edildiği tarihi gösteren belge araçta bulundurulacak.

Ticari taksilerde, gün içerisinde araca binen her müşterinin kullanımına yetecek ölçüde kişisel kullanıma uygun dezenfektan malzeme, ürün veya 80 derecelik kolonya bulundurulmasına, ticari taksi şoförlerinin taksiye bindiği anda dezenfektan veya kolonya kullanabileceği, kullanması gerektiği konusunda müşteri bilgilendirilecek.

Başta pazar yerleri, marketler, toplu olarak çalışılan iş yerleri, toplu taşıma araçlarında tüm vatandaşlarımızın satıcı, müşteri, çalışan herkes maske kullanımının zorunlu olmasının yanında vatandaşlarımızın her türlü alanlarda cadde, sokak, parklar, alışveriş merkezleri gibi açık ve kapalı tüm alanlar konutlarından çıktıkları andan itibaren maske kullanımı zorunlu olacak. Alınan kararlara uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası kesilecek”.