Denizli Haberleri

Denizli Ticaret Odası'ndan tekstil zirvesi!

Denizli Ticaret Odası, 90 kişiden oluşan bir heyetle Almanya’nın Frankfurt kentine giderek Denizli’nin tekstil ticareti için harekete geçti. Derneğin Hessen Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Kıdık’ın başı çektiği Almanya’daki Türk iş adamlarından oluşan bir grup MÜSİAD üyesi, Denizli Ticaret Odası’nın Tekstil Sektörü İş Gezisi kapsamında Frankfurt’ta bulunan Denizli heyetini, hizmet binalarında ağırladı. 

DTO VE DENİZLİ HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Toplantı salonundaki görüşmede, DTO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Can, odaları ve Denizli hakkında MÜSİAD üyelerini bilgilendirerek konuşmasına başladı. Can, “Sözlerimin başında, bu buluşmamızı sağlayan DTO Yönetim Kurulu Başkanımız Uğur Erdoğan ile çalışma arkadaşlarıma, teşekkür ediyorum. Sizlerle bugün burada olmaktan, büyük bir onur ve mutluluk duyuyoruz. Başkanımız Uğur Erdoğan’ın da, hepinize selamlarını iletmek istiyorum. Bize, bu imkânı sağladığınız için sizlere de teşekkürü bir borç biliriz. Denizli Ticaret Odası Olarak, 90 kişilik bir heyetle, sizlerle buluşup görüşmek, kafa kafaya verip tecrübe ve bilgi birikimimizi paylaşarak, tekstil sektörümüzün yeni fikirler ve işler merkezindeki arayışına karşılık bulmak üzere yola çıktık. Bu vesileyle, sizleri, şehrimiz ve ekonomisi ile ilgili kısaca bilgilendirmek isterim… Denizli Ticaret Odamız, 17.847 firmanın kayıtlı olduğu, şehrimizin en büyük sivil toplum kuruluşudur. Değerli arkadaşlar, Denizli’miz ise, Türkiye’nin en çok turist çeken 5’inci kentidir… Tarih ve turizm zengini, eğitim, sağlık, sanayi ve tarım şehridir.” dedi.

DENİZLİ TEKSTİLİN ANAVATANI

4 bin yıllık dokumacılık geçmişi olduğunu söylediği Denizli’yi tekstilin anavatanı olarak nitelendiren Can, “Ülkemizden ihraç edilen havlunun %70’i ile bornozun %63’ü de, Denizli’de üretilmektedir. Denizlili tekstilciler, binlerce yıllık geçmişi ile modern teknolojiyi buluşturmuştur. Bu başarısını da, ürünlerinin Euro League Final Four ve Wemboldon Tenis Turnuvası gibi çok önemli organizasyonlar ile İngiltere Kraliyet Sarayı gibi önemli yerlerden de talep görmesiyle tescillemiştir. Tekstil sektörünün başı çektiği ihracatıyla, Türkiye’nin en büyük 9’uncu ihracatçı kentidir. Avrupa, en önemli dış pazarımız… 2019’da, yıllık ihracatımızın %63,06’sını, Avrupa Birliği ülkelerine yaptık. Denizli İhracatçılar Birliği’mizin kayıtlarına göre, geçen yıl sayılarını 2 artırarak toplam 173 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Geçen yıl toplam ihracatımız, 2 milyar 434 milyon 514 bin 413 dolar. 2018’de ise, 2 milyar 543 milyon 678 bin 110 dolar idi. Şehrimizdeki iş insanları, yabancılarla iş birliği ve ortaklık yapma konusunda önemli bir birikim ile kültüre sahiptir. O nedenle, şehrimiz, yabancı yatırımcıların gözdesi haline geldi… 93 yıllık oda tarihimizde, 2 yıl öncesinde 56 olan Denizli’mizdeki yabancı ortaklı firma sayısı, %330 artış yakaladı; 185’e ulaştı. Bu şirketlerin %42’si, Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşı girişimcilerin ortaklığıyla kurulmuştur. Yabancı yatırımcıların da gözdesi, 5’i altyapısı tamamlanmış 6 Organize Sanayi Bölgemiz var. Denizli’miz, Ege Bölgesi’nde hızla yükselen bir değerdir. Hem sektörel dağılımı, hem de altyapı ve ulaşım olanaklarıyla, yatırım için son derece önemli bir merkezdir. Turizm ve sağlık gibi hizmete dayalı sektörlerin yanı sıra tekstil ve konfeksiyon, mermer ve traverten, tarım ve hayvancılık, enerji, kablo, makine ve cam sanayindeki büyük yatırımları ile bilinen Denizli’mizde, sanayimiz çeşitli ve güçlüdür… Türkiye’nin en büyük yem fabrikası, 2 büyük bakır mamulleri fabrikasından 1’i, 5 ambalaj fabrikasından 1’i, 7 emaye bakır tel fabrikasından 2’si, Denizli’mizdedir. 2.400 çeşit ürünü, 175 ülkeye ihraç etmekteyiz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın