Denizli HaberleriMuğla HaberleriUşak Haberleri

Denizli, Muğla, Uşak ve diğer 7 ile maske takma zorunluluğu geldi!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgınının kısa sürede tüm dünyaya yayılmasının ardından Türkiye her geçen gün salgına karşı tedbirlerini almaya ve koronavirüsü kontrolünü sağlamaya çalışıyor. Maske takmanın önemi vurgulanmaya devam edilirken Denizli, Muğla, Uşak ve diğer 7 ilde maske takmak zorunlu hale getirildi. İşte detaylar...

Koronavirüs salgınına karşı mücadelede maske takmanın ve sosyal mesafenin her zaman önemli olduğu söylenirken vatandaşlar bu konuda sürekli uyarılmaya devam ediyor. Türkiye’de Denizli, Muğla, Uşak ve diğer 7 ilde maske kullanımı zorunlu hale getirildi.

MASKE ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

“Kontrollü Sosyal Hayat” sürecinde pazar yerleri, marketler, AVM’ler, toplu ulaşım araçları, taksiler ile tekrar hizmet vermeye başlayan kuaförler ve berberlerde zorunlu olan maske kullanımı, bazı illerde hıfzıssıhha kurulları tarafından sokağa çıkıldığında da mecburi tutuluyor.

HANGİ İLLERDE ZORUNLU HALE GETİRİLDİ?

Adıyaman, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Muğla ve Uşak İl Hıfzısıhha Kurulları, sokağa maskesiz çıkmayı yasakladı. Bu kararlarını duyururken sosyal mesafe kuralına da dikkati çeken kurullar, maske kullanımının yanı sıra sosyal mesafe kuralının da önemi üzerinde durdu.

Maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı bu 10 ilin yanı sıra Gaziantep, İzmir, Adana gibi kentlerde de insan yoğunluğunun oluştuğu bazı cadde ve çarşılara maskesiz girilmesi yasaklandı.

MASKE KULLANIMI ÖNEMLİ

Uzmanlar kovid-19’la mücadele sürecinde maske kullanımının önemli olduğunu ancak tek başına yeterli olmayacağını vurguladı. Normalleşme sürecinde maske kullanımının önemine vurgu yapıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Mayıs’ta Tarabya’daki Huber Köşkü’nde video konferans yöntemiyle düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından açıklama yaptı.

Yeni tip koronavirüsle mücadelede ortaya çıkan tablonun uzunca bir süre hayatı maske kullanımı, fiziki mesafeyi koruma ve temizliğe sıkı riayetin esasını oluşturduğu yeni düzene göre sürdürülmesi gerektiğine işaret ettiğini açıklamıştı.

“Maskesiz olarak asla evin dışına adım atmayacağız.” diyen Erdoğan, sokakta, markette, iş yerinde, her yerde fiziki mesafenin mutlaka korunması gerektiğini vurgulamıştı.

BAKAN KOCA ÖNEMİNİ VURGULADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da kontrollü sosyal hayatın salgına karşı yeni bir hayat tarzı olduğunu belirterek, koronavirüs riskinin azaltmasının koşulunu “Maske Sosyal Mesafe” ifadesiyle açıklamış, “Dışarıya maskesiz çıkmak, maskeyi yarı açık şekilde kullanmak sorumlulukla bağdaşmaz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.