Denizli HaberleriDepremlerManşet

Denizli depremi sonrası flaş açıklama: Ciddi aktif fayların üzerinde!

Kandilli Rasathanesi verilerine göre, Denizli’de 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bölgede üst üste olan depremler sonrası Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür flaş bir açıklamada bulundu. Resmi twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Görür, “ Bu kentimiz Gediz ve B. Menderes graben sistemlerinin kesiştiği yerde. Dolayısıyla ciddi aktif fayların üzerinde.” İfadelerini kullandı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne ait olup, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme Ve Değerlendirme Merkezi resmi internet sayfası üzerinden deprem verilerini yayınlamaya devam ediyor. Kurum tarafından açıklanan son verilere göre, Denizli’de merkez üssü Irlıganlı’da 4.2 büyüklüğünde deprem oldu.

Deprem odaklı kentsel dönüşüme tabi tutulmalı

Bu depremin ardından saat 03.21’de 3.7, 03.46’da ise 3.8 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldi. Denizli’de yaşanan depremlerden sonra Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür resmi twitter hesabı üzerinden flaş bir açıklamada bulundu.

Naci Görür tarafından yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

”Arkadaşlar sabah Denizli/Irlıganlı’da 4.1’lik deprem oldu. Bu kentimiz Gediz ve B. Menderes graben sistemlerinin kesiştiği yerde. Dolayısıyla ciddi aktif fayların üzerinde. Bu kentimiz de öncelikle deprem odaklı kentsel dönüşüme tabi tutulmalı. Sevgiyle”