İzmir Haberleri

Deniz ulaşımında yeni dönem başlıyor!

Kademeli mesaiye geçişin tartışıldığı bugünlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden deniz ulaşımına yeni düzenleme geldi.

Tüm ülkeyi etkisi altına alan pandemi süreci, özel araç yoğunluğunun artmasına sebep oldu. Araç yoğunluğunun artışından olumsuz etkilenen kent trafiği İzmir’de de kendini gösterdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kamu ve özel sektörde kademeli mesai uygulamasının başlatılmasını önermiş ve konu hakkında hazırlanan bir dosyayı İzmir Valisi Selim Köşger’e sunmuştu.

Araç trafiğinin artışı ve kademeli mesai uygulamasına geçiş ihtimali, deniz ulaşımında önemli kararların alınmasına sebep oldu. Özellikle yoğun kullanılan Karşıyaka, Konak, Alsancak, Pasaport, Bostanlı ve Üçkuyular iskelelerine yapılan seferler önemli ölçüde artırıldı. Gün içinde 207 olan sefer sayısı 272’ye çıkarıldı. Yolcu gemileri sefer sayıları yüzde 23,8; araba vapuru sefer sayıları ise yüzde 84,6 arttı. Bu bilgiler doğrultusunda artık, her iskeleden ortalama 7-10 dakikada bir gemi kalkacak.

1 Eylül tarihinden itibaren Karşıyaka-Konak ve Bostanlı-Konak hatlarında gün boyunca 15 dakikada bir sefer düzenlenecek. Karşıyaka-Konak hattında seferler 07.00’de başlayacak. Son sefer ise 22.45’te yapılacak. Bostanlı-Konak hattında ise seferler 07.10’da başlayıp, 22.40’ta bitecek. Karşıyaka ve Bostanlı’dan, Pasaport ve Alsancak’a yapılan seferler ise 07.20 – 10.05 ve 16.35 – 19.35 saatleri arasında 15 dakikada bir gerçekleştirilecek.

Bostanlı-Üçkuyular hattındaki araba vapurları ise gün boyu 20 dakikada bir yapılacak. İlk sefer 07.10’da, son sefer ise 23.00’te yapılacak. Bu düzenlemeyle, hat üzerindeki sefer sayısı 26’dan 48’e çıkarılmış oldu. Ayrıca cuma, cumartesi ve pazar günleri 23.20-06.50 saatleri arasında beş ek sefer yapılacak. Önümüzdeki günlerde sefere başlayacak Uğur Mumcu araba vapurunun da devreye girmesiyle, talep doğrultusunda araba vapurlarının 15 dakikada bir sefer yapması mümkün olacak.

KARŞIYAKA, ÜÇKUYULAR VE GÜZELYALI BİRBİRİNE BAĞLANIYOR

Gün boyunca ortalama 50’den az yolcuya hizmet verdiği tespit edilen Göztepe-Karantina-Konak-Alsancak-Pasaport-Göztepe paralel hattı, kış dönemiyle birlikte iptal edildi. Bunun yerine, Körfez’in her iki yakasını birleştiren ve zamandan kazandıran Karşıyaka-Üçkuyular-Göztepe-Karantina-Karşıyaka ring seferi konuldu. Böylece ilk defa Karşıyaka, Üçkuyular ve Güzelyalı direkt olarak deniz seferiyle bağlanmış oldu. Bu hatta hafta içi günlerde 11, cumartesi günleri ise toplam 10 sefer yapılacağı açıklandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, körfezin kent için büyük şans olduğunu ifade etti. Toplu ulaşımda denizin çok daha fazla kullanılması gerektiğini belirten Soyer, “Pandemi dönemiyle birlikte karayolu trafiğinde ciddi yoğunluklar yaşıyoruz. Zaman kaybediyoruz, milli servet kaybediyoruz. Hastalık bulaş riskini artırıyoruz. Oysa bizim denizimiz var. Harika bir deniz ulaşım filomuz var. İZDENİZ gemilerimiz bundan böyle çok daha sık çalışacak. Kimse beklemeyecek. Körfez’in iki yakası arasında 15 dakikada bir çalışacak gemilerimiz, yurttaşlarımızı 10 dakikada karşıya geçirecek” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu