Gündem

Delta ve Mu varyantı paniği: Bu belirtiler varsa dikkat!

Koronavirüsle mücadele devam ederken, vaka sayıları da ortaya çıkan Delta ve Mu varyantının etkisiyle artışa geçti. Varyantların ortaya çıkması sonrası belirtiler de değişti. İngiliz profesör Tim Spector, soğuk algınlığı gibi benzeri belirtiler yaşayanlara test yaptırmaları konusunda uyarıda bulundu. Spector, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve hapşırığa daha çok dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Koronavirüs belirtileri değişti. Koku ve tat kaybı gibi belirtiler ana semptom olarak görülürken şuan boğaz ağrısı, burun akıntısı ve hapşırığa daha çok dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılar yapıldı. İngiliz Profesör Tim Spector yeni koronavirüs belirtilerinin soğuk algınlığıyla benzer belirtiler taşıdığının altını çizdi.

Spector ”Soğuk algınlığı ve grip benzeri semptomlarla mücadele ediyorsanız, aslında bu Covid-19 olabilir” diyerek katıldığı televizyon programında varyantların ve aşının uygulanmasının ardından koronavirüs belirtilerinin değiştiğini söyledi ve kendini kötü hisseden herkesin test yaptırmasını istedi.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Spector, ”Birçok insan burun akıntısı veya boğaz ağrısını önemsemiyor ancak bu semptomlar COVID-19 belirtileri olabilir. Soğuk algınlığınız varsa bir düşünün. COVID olduğunuzu bilseniz de bilmeseniz de mesafenizi koruyun. Maalesef birçok insan bunun farkında değil. Boğaz ağrısı, burun akıntısı ve hapşırma gibi şeylere dikkat etmeliyiz. Klasik üçlü öksürük, ateş ve koku kaybı bu günlerde daha nadir görülüyor” dedi.

Spector ayrıca, maske kullanmamak ve semptomları bilmememek ya da önemsememek vakaların artmasına neden oluyor açıklamasında bulundu.