Gündem

Delta varyantı alarmı: Tarih verilerek uyarı yapıldı!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele devam ediyor. Mücadele sürerken ortaya çıkan varyantlarla birlikte vaka sayıları da artışa geçti. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), tarih vererek uyarı yaptı. Yapılan uyarıda, Delta varyantının etkisiyle aralık ve ocak ayında durumun kötüye gideceği belirtilirken, takviye dozların yapılmasını tavsiye etti.

ECDC Direktörü Andrea Ammon yaptığı açıklamada, Avrupa’da delta varyantından kaynaklanan potansiyel hastalık yükünün gelecek iki ay çok yüksek olacağı konusunda uyarıda bulundu. Ammon, mevcut enfeksiyonların çoğunun kaynağı olan söz konusu varyantın yayılmasını önlemek için ‘şimdi’ önlem alınması ve aşılamanın hızla sürmesi gerektiğini vurguladı. Halen bazı ülkelerde ya da bazı yaş gruplarında istenen oranda aşılama yapılmadığını belirten Ammon, bu boşluğun virüsün yayılmasına neden olduğunu ifade etti.

40 VE 18 YAŞ ÜSTÜNE UYARI

Takviye dozların önemine değinen Ammon, 3. doz aşıların, yayılımı, hastaneye yatışları ve ölümleri önemli ölçüde önleyeceğini dile getirdi.

ECDC, takviye dozların 40 yaş üstü grup öncelikli olmak üzere 18 yaş üstü herkese uygulanmasını tavsiye etti.

Dünya Sağlık Örgütü de dünkü açıklamasında Avrupa’da Mart 2022 itibarıyla 700 bin kişinin daha Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedeceği uyarısında bulunmuştu. Avrupa ülkeleri arasında aşılama oranları açısından büyük farklılık bulunuyor. Bulgaristan’da bu oran yüzde 24 civarındayken Portekiz’de yaklaşık yüzde 87 dolayında seyrediyor.