Gündem

Dardanel 3 yeni tesisle 850 kişiye yeni istihdam sağlayacak!

Corona virüsü salgını sürecinde pek çok vatandaş iş arayışında. Bu kapsamda alım yapan firmalar araştırılıyor. İş arayan vatandaşlara güzel haber ise Dardanel’den geldi. Şirket açmayı planlayan Dardenel, 3 yeni tesisle 850 kişiye yeni istihdam sağlayacak.

1984 yılında Çanakkale’de kurulan Dardanel’den bugün güzel haber geldi. Yönetim Kurulu toplantısı ardından Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapılan duyuruda, 3 yeni tesis kurmasının planlandığı açıklandı. Yeni arazi alımına ilişkin yatırımlar planlayan, şirket 850 kişinin istihdamını sağlayacak.

Dardanel’in Yönetim Kurulu toplantısına ilişkin KAP duyurusu ve yeni yatırımlar şöyle;

“1-Çanakkale Boğazında Kara Midye Tesisi;

Çanakkale Gelibolu deniz alanında 1000 ton/yıl mamul üretim kapasiteli, şu anki fiyatlarla tahmini üretilecek ürünün satış tutarı 20 milyon TL/yıl olacak ve yapılacak yatırım harcaması tutarı 12 milyon TL olan 30.06.2021 tarihi itibari ile faaliyete başlayacak kara midye yetiştiriciliği tesisi kurulmasına,

2- Edirne – Enez’de Ton Balığı Konservesi Tesisi,

Şirketimizin alacaklı bankalarımızdan geri satın alınan atıl durumdaki Edirne – Enez’deki fabrika binasında revizyon yapılarak, günlük 100 ton hammadde işleme kapasiteli, yaklaşık 700 işçinin çalışacağı, ağırlıklı olarak yurtdışına satışı yapılacak şu anki fiyatlarla tahmini üretilecek ürünün satış tutarı 800 milyon TL/yıl olacak ve yapılacak yatırım harcaması tutarı 122 milyon TL olan tahmini 2021 yılı sonunda faaliyete başlayacak ton balığı konservesi üretim tesisi kurulmasına,

3-Çanakkale Organize Sanayi Bölgesinde Dondurulmuş Deniz Ürünleri Tesisi;

Şirketimizin Çanakkale Organize Sanayi Bölgesindeki arazisinde 10.000 ton/yıl mamul üretim kapasiteli, yaklaşık 150 işçinin çalışacağı, şu anki fiyatlarla tahmini üretilecek ürünün satış tutarı 200 milyon TL/yıl olacak ve Mart 2023 tarihinden başlayarak yapılacak yatırım harcaması tutarı 60 milyon TL olan tahmini Mart 2024 tarihinde faaliyete başlayacak dondurulmuş deniz ürünleri üretim tesisi kurulmasına,

4- Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde Yatırım Planlaması;

Çanakkale Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde 112.411 m² büyüklüğünde, %40’ı peşin, kalanı 24 ay eşit taksit ödemeli 9.273.000.-TL bedel ve 1.110.000.- TL katılım payı ödemesi ile arazi satın alınmasına, Çanakkale – Kepez’de bulunan üretim tesisimizin bu adrese taşınması konusunda Yatırım Projesi hazırlanmasına,
kararı alınmıştır.”

Dardanel hakkında merak edilenler

Dardanel, 1984 yılında Türkiye’nin en verimli topraklarına ve denizine sahip şehirlerinden biri olan Çanakkale’de kuruldu. Adını Çanakkale’nin mitolojideki karşılığından aldı.

Akdenizin mucizevi ton balığı Türkiye’de ilk kez Dardanel Ton konservesinin sofralara girdi.

Ünlü Dardanel reklamları ilk kez yayınlandı. Türkiye balığın faydalarını bu reklamlarla öğrendi. Türk insanı daha sık balık tüketmeye başladı.

Çanakkalespor, 1992 yılında Dardanel tarafından satın alındı ve ismi, 2008 yılında Çanakkale Dardanelspor olarak değiştirildi. Çanakkale Dardanelspor, Dardanel’in verdiği enerji ile 1.Lig’e kadar yükseldi.

Kısa sürede balıkseverlerin büyük beğenisini kazanan Dardenia,ilk restoranını 2011 yılında İstanbul Bağdat Caddesi’nde açtı. Halihazırda hizmet veren 9 restoranı ile hızla büyümeye ve Dardanel’in eşsiz lezzetini balıkseverlerle buluşturmaya devam ediyor.