Ekonomi

Dar gelirliler çok sevinecek: Düşük faizli ev kredisi açıklaması!

Dar gelirli vatandaşları sevindirecek bir açıklama yapıldı. İnşaat sektörünün yeniden canlanması için konut satışlarına yönelik düşük faizli kredi kampanyaları düzenlenmesi önerisinde bulunuldu. İşte Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) raporunda yer alan o öneriler

Küresel pandemi Türkiye’de inşaat sektörünü de etkisi altına aldı. Yaşanan salgın nedeniyle inşaat sektöründe ciddi finansal ve operasyonel sorunlar yaşandığı öğrenildi. Konuya ilişkin olarak Türkiye Müteahhitler Birliği raporunda gerekli verilere yer verildi.

Söz konusu rapora göre, konut satışlarında bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 22.9 düşüş görüldüğü belirtildi. Bu nedenle inşaat sektörünün canlanması için önerilere yer verildi.

TMB raporuna göre, konut segmentindeki canlanmanın pek çok sektörde canlandırıcı etkisi dikkate alınarak alternatif gayrimenkul finansman modelleri geliştirilmesi ve özellikle dar gelirliler için konut hesabı uygulamasının etkin hale getirilmesi önerilerinde bulunuldu. Raporda ilk el konut satışlarına yönelik düşük faizli kredi kampanyalarının önemine dikkat çekildi.

Raporda öneriler ile ilgili olarak şu ifadeler kullanıldı:

Mevcut finansal şartlarda konut alanında 2021 yılı geneli için ortaya konan beklentiler oldukça sınırlıdır. Bu çerçevede özellikle ilk el konut satışlarına yönelik düşük faizli tüketici kredisi kampanyalarının hayata geçirilmesinin sektörün desteklenmesi açısından önemli olduğu belirtilmektedir. Daha uzun soluklu olarak ise konut segmentindeki canlanmanın pek çok sektörde canlandırıcı etkisi dikkate alınarak alternatif gayrimenkul finansman modelleri geliştirilmesi ve özellikle dar gelirliler için konut hesabı uygulamasının etkin hale getirilmesi önerilmektedir. Ulaşılabilir konut arzının önünde yüksek olan arsa fiyatlarının da engel teşkil ettiği değerlendirilmektedir. Bu arada Türkiye’nin deprem gerçeği kapsamında kentsel dönüşüm çalışmaları önümüzdeki dönemde konut alanını destekleyebilecek olup, bazı destekler de gündeme gelmektedir. Son olarak hükümet tarafından riskli yapıların bulunduğu yerlerde dönüşüm projeleri çerçevesinde taahhüt işlerine yönelik KDV indirimi yapılmış, Türkiye Emlak Katılım Bankası da kentsel dönüşüm çerçevesinde 120 aya kadar kullandırılacak dört yeni finansman modeli açıklamıştır.