Ekonomi

Dar gelirli ailelere kira yardımı yapılıyor! Başvuru nasıl yapılır?

Corona virüsü salgını sürecinde devlet tarafından ekonomik olarak sıkıntı çeken vatandaşlara çeşitli yardımlar yapıldı. 1000 TL’lik sosyal yardımda 3. Faz başvuruları devam ederken, kirada oturan vatandaşlar tarafından, kira yardımlarının kimlere yapıldığı ve başvurunun nasıl yapılacağı konularında araştırmalar yapılmaya başlandı.

Dünya genelinde olumsuz ekonomik etkiler yaratmış olan corona virüsü salgını, Türkiye’de de ekonomik olarak bazı vatandaşların zorlanmasına neden oldu. Bu nedeniyle hükümet tarafından çeşitli destek paketleri devreye sokuldu. İhtiyaç sahibi ailelere 1000 TL pandemi yardımı sağlandı. Birinci ve ikinci faz ödemeleri 4 milyondan fazla vatandaşa yapılan sosyal destekte, üçüncü faz başvuruları ise devam ediyor. Yapılan bu ödemelerinin yanında kirada oturan ve ekonomik olarak sıkıntılı bir süreçten geçen vatandaşlar kira yardımlarını araştırmaya başladı. Peki, kimlere kira yardımı yapılıyor? Başvuru nasıl yapılır? İşte cevabı

Kira yardımı kimlere yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kira ödemelerini yapamayan vatandaşlara belirli tutarda ödemeler yapılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm içerisine girmiş olan ve riskli bölge olarak belirlenen alanlarda bulunanların kira yardımından faydalanabilmesi için, başvurularını e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmeleri gerekiyor

 

Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır?

 

e-Devlet sistemine üye bilgileri ile giriş yaptıktan sonra, açılan pencere üzerinden “Uygulamaya Git” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Sonra “Giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir. Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilginiz var ise işleme devam etmeyiniz.” uyarısı açıldığı görülüyor. Açılan ekran üzerinden istenilen bilgileri kontrol etmeniz gerekiyor.

Ayrıca kira yardımı almak isteyen dar gelirli vatandaşlar Kaymakamlık ve Valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ‘ na T.C. kimlik fotokopisi , İkametgah belgesi, Gelir belgesi Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik kağıdı ile birlikte başvurularını gerçekleştirebilirler.

 

Kira yardımı ödemeleri ne kadar?

 

Ödemeler illere göre değişiklik göstermekle birlikte, en düşük ödenen kira yardım miktarı 595 TL, en yüksek ödeme ise Ankara, İstanbul ve İzmir illerimizde ise ödemelerin 860 liradan 960 TL  çıkarıldığı biliniyor.