Sağlık

Dang humması hastalığını geçirenler koronavirüste daha şanslı! Peki dang humması nedir?

Koronavirüsle ilgili araştırmalar devam ediyor. Yapılan son araştırmalardan birine göre, Brezilya'da dang hummasına yakalananların koronavirüse karşı bir miktar bağışıklık geliştirmiş olabileceği açıklandı. 

Duke Üniversitesi profesörü olan Miguel Nicolelis liderliğinde gerçekleştirilen çalışmada, koronaDuvirüs vakalarının coğrafi dağılımını 2019 ve 2020’de dang humması salgınlarıyla karşılaştırıldıdı.

DANG HUMMASI YOĞUNLUĞU

Bulgulara göre, korona virüs enfeksiyon oranlarının düşük olduğu ve vakaların daha yavaş arttığı yerler, bu yıl veya geçen yıl dang hummasının yoğun görüldüğü yerlerd

Örneğin, Paraná, Santa Catarina, Rio Grande do Sul, Mato Grosso do Sul ve Minas Gerais gibi eyaletlerde, geçen yıl ve bu yılın başlarında çok sayıda dang humması vakası görüldü. Kovid-19’un bu bölgelerde hummanın daha az görüldüğü (Amapá, Maranhão ve Pará gibi) diğer eyaletlerdeki bulaşma düzeyine ulaşması çok daha uzun sürdü.

İKİ HASTALIK ARASINDA BAĞLANTI

Dang hummasının yoğun görüldüğü bölgelerde Kovid-19’un vaka, ölüm ve büyüme oranının daha düşük çıkması, iki hastalık arasında bağlantı olabileceğini düşündürdü.

Nicolelis ve ekibinin bu hipotezi kanıtlanırsa güvenilir bir dang humması aşısının Kovid-19’a karşı belirli ölçüde koruma sağlayabileceği ortaya çıkacak.

Asia One’ın haberine göre önceki araştırmalar da kanında dang humması antikoru bulunan kişilerin Kovid-19’a yakalanmasalar da antikor testlerinde pozitif sonuç aldıklarını göstermişti.

İki hastalık arasındaki bağlantının kanıtlanması için ileri araştırmalar gerektiğini söyleyen Nicolelis, şu açıklamalarda bulundu: “Bu, iki virüs arasında beklenmedik bir immünolojik etkileşim olduğunu gösteriyor. Zira iki virüs de tamamen farklı ailelerden.

Söz konusu çalışma, MedRxiv isimli baskı öncesi internet sitesinde yayımlandı. Hakem onayından geçmeyi bekleyen çalışma, daha sonra akademik bir dergiye gönderilecek. Aedes cinsi sivrisinekler tarafından taşınan ve bulaştırılan dang humması, dünyada tropikal/subtropikal bölgelerde endemik olarak görülüyor ve şiddetli grip benzeri semptomlara neden oluyor.”

DANG HUMMASI NEDİR?

Dang ateşi tüm dünyada tropikal ve subtropikal bölgelerde endemik olarak görülen, şiddetli grip benzeri semptomlara neden olan viral bir hastalıktır. Kırılmış gibi kemik ağrılarına neden olduğu için ’kırık kemik humması’ olarak da bilinir. Etkeni flavivirüs ailesinden Dang virüsüdür. Dang virüsünün bilinen 4 tipi vardır. Bir tipiyle hastalık geçirenler diğer tipleriyle de tekrar hastalanabilirler.