Gündem

Dana, keçi, koyun kesecek vatandaşlar dikkat: Kurban derisini buraya vermeniz gerekiyor!

Bu yıl dana, keçi, koyun kesecek vatandaşlar kurban derilerinin ne yapılacağını merak ediyor. Diş İşleri Yüksek Kurulu kurban derileri ile ilgili açıklamada bulundu. Yapılan açıklamaya göre, kurban derisini bir fakire veya hayır kurumuna vermek gerekiyor.

Kurban Bayramı’na sayılı gün kala kurban derisinin ne yapılacağı merak konusu oldu. Din İşleri Yüksek Kurulu internet sayfası üzerinden yaptığı açıklama ile kurban derisinin nasıl değerlendirmek gerektiğini bildirdi.

Bu kapsamda yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Kurbanın derisi, bir fakire veya hayır kurumuna verilmelidir. Hz. Peygamber (s.a.s.), veda haccında Hz. Ali’ye, kurban olarak kesilen develerinin başında durmasını ve bunların derileri ile sırtlarındaki çullarını sadaka olarak vermesini, kasap ücreti olarak bunlardan bir şey vermemesini emretmiştir (Müslim, Hac, 348; Buhârî, Hac, 120, 121; Ebû Dâvûd, Menâsik, 21). Buna göre kurban derilerinin para karşılığında satılması, kurbanın kesimi veya bakımı için ücret olarak verilmesi caiz değildir (İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 203). Derinin satılması hâlinde bedelinin yoksullara verilmesi gerekir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 165).

Ancak kurbanın derisi, bir yoksula veya hayır kurumuna bağışlanabileceği gibi, evde namazlık, kalbur ve benzeri ev eşyası yapılarak kullanılmasında da bir sakınca yoktur (Kâsânî, Bedâi‘, V, 81; Merğînânî, el-Hidâye, VII, 164).