Ekonomi

Daha önce Merkez Bankası dövizi kime hangi kurdan sattığını açıklardı!

Merkez Bankası başkanının 128 milyar dolar ile ilgili sorulara verdiği cevapta ”yer değiştirdi” sözlerine tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, satılan dolarla ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Merkez Bankasının daha öncede döviz sattığını ama sattığı zaman hangi kuru baz alarak sattığını açıkladığını belirten Kılıçdaroğlu, ”sen evi satmışsın ve içinde kiracı olmuşsun.. Ondan sonra çıkıp 128 Milyar dolar yer değiştirdin diyorsun… Hırsız da bir malı çalsa yer değiştirir diyor” dedi… İşte, Kemal Kılıçdaroğlu’nun o çok konuşulacak açıklamaları…

128 MİLYAR DOLAR

Merkez Bankası yeni döviz satmıyor. Merkez Bankasına siyaset müdahale etmez. Bir saygınlığı vardır. Siz 128 Milyar Dolar satıyorsunuz ama bunu kime sattığınızı kaça sattığınızı bilmiyorsunuz.
Öncede ihale açılırdı. sonra Merkez Bankası kime hangi kurdan sattığını açıklardı. Ama şimdi kime kaça satıldığı belli değil. Arka kapıdan satıldı. Merkez Bankasının yasal görevleri bir protokolle Hazine ve Maliye Bakanlığına veriliyor. Bu ne demektir?

Kime gitmiş olabilir?

Canikli açıklama yaptı. Ama bu açıkalamları Merkez Bankasının yapması lazım. Lütfi Elvan’da bu sorumluluğu almadı. Kamu zararının 256 milyar TL olduğunu söyleyen uzmanlar da var. MB başkanı diyor ki rezerv kaybımız yok yer değiştirdi diyor. Eskiden bu senindi şimdi senin değil ki. Sen bunun mülkiyetini kaybettin. Bu para senin değil ki. Hırsız bir malı çalarsa o mal da el değiştirmiş oluyor. Eğer bu ülkede şeffaflık varsa bizim bu paraya ne olduğunu bilmemiz gerekir.

5 milyar dolar için kıyameti kurtardılar bizde sana destek verdik. 128 milyar dolar satıldı tık yok.

Erdoğan açıklama yapıyor salgın bahanesiyle kullandık diyor. Ama yüzbinlerce kişi dükkan kapattı ekmek götüremediler. Patates çuvalı için insanların nasıl kavga verdilerini bunlar görmüyor mu? Bu saraya oturanlar Türkiye’yi nasıl görüyorlar. Mutfakta açılık var insanlar açlıktan ölüyor. Otursunlar kalksınlar CHP’li belediyelere dua etsinler. yurttaşa yardım ettik.

Bu devlet 83 milyonun devletidir. 83 milyon da 128 milyar doalrın akıbetini bilmek zorundadır. 128 milyar doları sen kimlere verdin ben bunu bilmek zorundayım. Bu beyefendi de geldi faizler çok yüksek diyordu. düşürebildin mi? Enflasyonla mücadelede ana faktör merkez bankalarıdır. Bizde 6 ayda bir Merkez bankası başkanı değişiyor. Bunlar devleti yönetemiyor.

Bu işi sadece biz değil para konuları konusunda mürekkep yalamış insanlar da bu konuyu takip ediyor. Merkez Bankası Başkanı ortak yayında bu konuları bizden biri yayına katılıp soru sormak istemiş ama yayına almamışlar.

Bu tablo önlenebilir mi?

Şeffaf oalcaksın tepede oturan kişi vatandaşa örnek olacak. 13 uçağı satıyorum tasarruf yapıyorum diyeceksin. İsrafı kesinlikle önleyin. İsraf diyoruz en pahalı 3 yeni makam arabası daha aldılar.

Kusurabakma kardeşim diyeceğiz seçime gideceğiz. Yeni biri gelecek örnek olacak. Tasarruf edecek.

Dünyaya güven vermek zorundasınız. Adaletin olmadığı yerde hiç bir yabancı yatırımcı gelmez.

Londra mahkemesi bu yüzden mi yetkili kılındı?

Sorun çıktığı zaman Londra mahkemeleri karar veriyor. Hepsinin hakkından geleceğiz. Bu ülkede hakkı adaleti mutlaka sağlayacağız. Bu ülkenin haramilerden kurtulması lazım.

Neden, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçeceğiz diyoruz. Bu meclisin 128 milyar doların arka kapıdan bilme hakkı vardır meclisin bunu bilme hakkı vardır.